Amasya İtimat

TASOVA.GEN.TR 12 YAŞINDA

2008 yılında Taşova Gazetesi’nin bir siteye ihtiyacı var diye düşünerek sitenin yapılmasın sağlayan Abdullah Faruk Günaydın ve Abdulkadir Kaya’nın kurdukları www.tasova.gen.tr sitesinin bugün yayına başlayalı üzerinden tam 12 sene geçmiş bulunuyor.

Amasya’daki yerel gazetelerin haber siteleri, Amasya’nın sadece internet haber sitesi yayını yapan sitelerin facebooktaki beğeni sayısının çok çok üzerinde 12 bin 577 ile Amasya Valiliği ve Amasya Belediyesi ile yarışıyor. 2019 yılında 1.428.427 kez ziyaret edilen tasova gen.tr’nin Ocak 2020’de tekil giriş 29 Ocak itibarı ile 155 bini aşmış bulunuyor.

Değerli Eğitimci-Yazarımız İdris Sayar’ın haber sitemizin kuruluşunun üzerinden 6 gün sonra 6 Şubat 2008 günü yazdığı o güzel yazısının son paragrafındaki o güzel temennisini yerine getirdiğimize inanıyoruz.

Bizi takip etmeye devam ediniz.

”Taşova’mızın yeni yüzü, Taşova.Gen.Tr.  hepimize  hayırlı, uğurlu  olsun  diyerek  başlamak  istiyorum.

Yaklaşık  çeyrek asır önce  de, gene  soğuk bir kış günü Yeni  Taşova  Gazetesi  ile tanışıp  hemhal  olmuştuk. Mürekkep ve kağıt kokan, matbaa  makinesinin gürültüsünden birbirimizin sesini bile duyamadığımız  bu  güzel “sıcacık” mekanda günler, geceler boyu doyumsuz muhabbetlerimiz olmuştu . Herkes kendinden bir şeyler bulurdu bu mekanda. Mütevazı yazarlık  denemelerim de burada başladı. Çok  iddialı olmasa da yazmak, okumak, okunmak sevdiğim bir meşguliyet.

           80’li  yılların  ortalarına  doğru, günümün neredeyse yatma-uyuma  hariç tamamını matbaada geçiriyordum. Hatta, uzaktan bir şeye  benzetemediğim siyah metal  parçalarını usturuplu bir şekilde dizerek yazıya  dönüşmesini bile öğrenmiştim. Yani, iyi seviyede olmasa da “matbaa  çıraklığı” yapmıştım, zevkle .
            Şimdilerde “sanal gazete” ve internet gazeteciliği revaçta. Taşova’mız  da bu konuda epeyce ileride. Taşova’da gazete ve matbaa denince hiç  şüphesiz akla ilk gelenler Ali  Rıza  ağabeyimiz ve Ahmet Günaydın  kardeşimiz olur. Son yıllarda bu vazifeyi Kürşat kardeşimiz devralarak geleneği  devam  ettiriyor. Taşova.Gen.Tr. ile de  Kürşat kardeşimizin ünvanlarına bir yenisi  ilave edilmiş oldu.
            Geçtiğimiz günlerde açıklanan nüfus sayımı neticeleri, bir Taşovalı  olarak beni ziyadesiyle üzdü ve düşündürdü. Ancak her yeni durumu kendi içinde ve şartlarında değerlendirip müspet neticeler alabilmek mümkündür. Keşke nüfusumuz azalmasaydı, Taşovalı hemşehrilerim de “ekmek  parası”  için gurbet gurbet dolaşmasaydı. Aslında  bana  göre, nüfusun çok olması, kalabalık olmak pek de önemli değil. Mevcut insan sayımızın hayat  kalitesini  yükseltmek, daha verimli ve üretken olmasını sağlamak amaçlanmalıdır. Eski  bir tabirle kemiyyetten ziyade keyfiyete önem verilmelidir, derim. Eğitime, bilime, san’ata, spora, folklora, organik tarıma vb. faaliyetlere birinci  derecede ağırlık verilerek Taşova’mızın geleceğini kurtarabiliriz. Böylelikle uzun yıllar Taşova ve Taşova insanı hakkındaki menfi (olumsuz)  düşünceler de kendiliğinden ortadan kalkacaktır.
             İşte bu süreçte, Taşova.Gen.Tr. de üzerine düşeni layıkıyla  yapacaktır, eminim.
“Yüksek tepelerde hem yılana hem kuşa rastlayabilirsiniz; ama biri  sürünerek, diğeri uçarak çıkmıştır.” Cenap  Şahabettin
              Hayata açılan yeni penceremiz Taşova.Gen.Tr. de güzellikleri  yaşamak ve paylaşmak dileğiyle gurbetteki ve sıladaki  bütün  Taşovalılara selam olsun.”

Yorum Ekle