Amasya İtimat

Taşova Gazetesi Arşivimiz Bilgisayar Ortamına Aktarılıyor

Taşova Gazetesi Arşivimiz Bilgisayar Ortamına Aktarılıyor

Gazetemiz Taşova , ilk olarak 27 Mart 1971’de yayın hayatına girmişti. O günden bu yana gazetemiz Taşova halkına ve Taşova severlere ilçemizde olan olayları servis ediyor, dolayısıyla da Taşova’mızı yıllardır Türkiye’ye ve hatta dünyaya tanıtıyordu. Hala bu hizmetimizi devam ettirme amaç ve gayretindeyiz.

Değerli okurlar, arşiv önemlidir. Haber arşivleri O bölgenin küçük de olsa tarihidir. Arşivimiz yazılı olarak uzun bir süre devam etmiştir. Evlerde bilgisayarlar yaygınlaşınca ve internet haberciliğinin önemi yadsınamayacak derecede artınca okuyucularımızı 2008 yılından beri internet ortamında ilçemizdeki olaylardan haberdar ettik. Ancak eski arşivimize okuyucularımızın ulaşması imkansız idi.

Herhangi bir konuda Taşova’mızla ilgili bir konuda bilgilenmek için ciltler arasındaki arşivi açıp konuyu bulmak bir hayli zor oluyordu.

Bu zorluğu bir nebze giderebilmek için elimizdeki sayıları resim olarak tarayarak değerli Taşova Gazetesi takipçilerinin ve değerli halkımızın alıp, okuyup ve indirip arşivliyebilmesi için dijital ortama aktarıyoruz. Şimdilik değerli Taşova’mız halkı bu sayıları resim dosyası olarak okuyabilecekler.

Gazetemiz sayfalarının eski oluşundan dolayı ve de teknolojik imkansızlıklardan ötürü sayfalarımızın bazı yerleri soluk, araştırmalardan dolayı kullanıla kullanıla kirlenmiş, yırtılmış koparılmış olabilir. Bu eksikliklerimiz için kusurumuzu görmemenizi diliyoruz. Eğer siz değerli okuyucularımızın ellerinde daha net okunanı, yıpranmamışı varsa bizimle paylaşmalarını rica ediyoruz.

Zamanla bu gazetemiz haberlerinin resim dosyasından metin haline getirilmesi için de çalışmalar yapılacaktır. Bu ise çok zaman alan, uzun soluklu bir süreç olacaktır. Çünkü fine reader gibi resimleri metne çeviren programlar sayfaların yukarıda saydığımız eksikliklerinden dolayı resmi metne çevirememektedir. Ama yine de imkanlar oluştukça metin olarak arşivimizi sizlere sunmayı düşünüyoruz.

Gazete sayfalarımızın resimleri dünyaca bilinen arşiv sitesi Archive Org sitesine yüklenmektedir. Oradan doğrudan okuyabilir, indirebilir, belleklerde depolayabilirsiniz. Elimizde eksik sayılarımızı ise zamanla başka kurum, kuruluş ve özel kişilerden temin edebilirsek yine sizlerle paylaşacağız. Bu konuda bize yardımcı olursanız çok seviniriz.

Flickr Arşivi:

Tarih sırasına göre eskiden yeniye doğru

<<<TIKLAYINIZ>>>

(Tıklayınca Yeni Sekme veya Pencere açılacaktır. Arşiv sayfası açıldıktan sonra aşağıya doğru inildikçe diğer sayfalar da otomatik olarak açılacaktır. Açılması için beklemeniz gerekebilir. Her bir klasörü/albümü fare sağ tuş, Yeni Sekmede Aç komutuyla açarsanız hem zaman kaybını hem de arşiv sıralamasını karıştırmamış olursunuz.)

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.