Taşova Polisinden Kış Lastiği Uyarısı

 

 

Taşova İlçe Emniyet Müdürü İlhan Sönmez ‘Kış Lastiği’ uygulaması konusunda uyararak, 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği uygulamasının zorunlu olduğu belirti.

 

” Kent sınırları dahilinde taşımacılıkta kullanılan tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile ticari yolcu taşımacılığı yapan otomobillerde bu uygulamanın zorunlu olduğu kaydeden Emniyet Müdürü Sönmez

 

“Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur.

Kamyonet, minibüs ve ticari yolcu taşımacılığı yapan otomobillerin tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur.

 

Kış lastiğinin zorunlu olduğu süre içerisinde, kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti; minibüs, otomobil ve kamyonet türü araçların lastiklerinin yanaklarında ise (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snovvflake) işareti veya sadece kar tanesi (snovvflake) işareti aranacaktır.

 

Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği yerine geçer. Seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması zorunludur.

 

Yapılan denetimlerde aynı dingil üzerinde içte yer alan lastiklerde (M+S) işaretinin okunamaması halinde sırt deseninin kış lastiğine uygunluğu kontrol edilecektir.

 

Lastiklerin kaplama yapılarak kullanılması halinde lastik omuzlarında (M+S) işareti olsa dahi, sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunludur. Yapılan denetimlerde, kış lastiği kullanması zorunlu olduğu halde kullanmayan araç sahipleri için, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı idari para cezası karar tutanağı kullanılarak yönetmelikte belirtilen miktarda idari para cezası kesilecektir ”dedi.

Yorum Ekle