TABÜD PROJE AÇILIŞ TOPLANTISI YAPILDI

TAŞOVA ARICILAR VE BAL ÜRETICILERI DERNEĞI’NİN ORMAN KÖYLÜLERİ İÇİN GELİR GETİRİCİ BALLI AĞAÇ VE BİTKİ TESPİTİ ARAŞTIRMA PROJESİNİN AÇILIŞI TOPLANTISI YAPILDI

15 Mayıs 2018 Salı günü saat 10.00’da Müftülük konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Türkiye Kırsal Kalkınma Vakfı Başkan Yardımcısı İbrahim Tuğrul, Yönetim ve Organizasyon Uzmanı Araştırmacı Orhan Polat, İlçe Milli eğitim Müdürü Mustafa Tümer, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Süleyman Torun, İl Genel Meclisi üyesi Sezai Cingöz, Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanı Tekin Sobacı, Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Aslan Berber, Taşova Arıcılar ve Bal Üreticileri Derneği Başkanı Yusuf Yücel ve yönetim kurulu üyeleri, proje ortağı Taşova Orman Köylüleri Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Kazım Özdemir, köy muhtarları ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasından sonra açış konuşmasını yapan TABÜD Başkanı Yusuf Yücel; “Bu proje sayesinde ilk beş yılın sonunda biz arıcılar daha nitelikli bal üretirken, proje uygulanan sahalarda yaşayan köylülerimiz başta ıhlamur olmak üzer çeşitli ağaç türleriyle elde edecekleri gelir ile aile ekonomilerine katkı sunacaklardır. Gelecekte ilçemizde farklı iş kolları ortaya çıkacak ve böylece esnafımızın yüzü gülecektir” dedi.

Daha sonra TOKSOY Derneği Başkanı Kazım Özdemir ve Projenin tanıtım sunumu ile ilgili Orman Yüksek Mühendisi Sami Bilgin slayt gösteri eşliğinde bir konuşma yaptı. Uzman-Araştırmacı Polat; “AB Batı Balkan Ülkeleri’nde sürdürülebilir kırsal kalkınma için Kapasite Geliştirme ve Savunuculuk Hibe Programı’na yönelik başvuran kuruluş olarak Taşova Arıcılar ve Bal Üreticileri Derneği (TABÜD), ortak kuruluş olarak Taşova Orman Köylüleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından  “Amasya İli Taşova İlçesi Orman Köylerindeki Ağaç Türlerinin ve Bal Ormanlarının Kurulmasına Yönelik Boş Alanların ve Uygun Ağaç Türlerinin Tespit Edilmesi” projesi ile bu kapsamda orman içinde kurumuş ağaçlardan boş kalmış yerlerin, boş alanların, ağaç türlerinin tespit edilmesi ve hem yem bitkisi hemde nitelikli ballı bitkilerin ekilmesi için uygun yerlerin belirlenmesi çalışmaları yapılmaktadır. Proje sonunda araştırma sonuçları kamu-özel sektör ve STK’larla paylaşılacaktır. Bu proje ile kazan-kazan stratejisi ile Taşova’da gelir seviyesinin artırılması hedeflenmiştir. Proje konusu, Türkiye’de ilk kez STK’lar öncülüğünde ilçemizde uygulanmaktır.” şeklinde konuştu.

TKV Başkan Yardımcısı Tuğrul kısa konuşmasında projeye gösterilen ilgiden memnun kaldığını belirterek, “Bu proje, Taşova’nın AB ülkelerinde tanıtımına katkı sağlayacaktır. Söz konusu program, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, 4 yıl süreli “ALTER – Active Local Territories for Economic development of Rural Areas” projesinin bir parçası olarak uygulanmaktadır. Dernek Başkanı Yücel’in şahsında yönetim kuruluna teşekkür ediyorum” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun telgrafının okunmasından sonra davetlilere ikram yapıldı.

Yorum Ekle