Amasya İtimat

ŞUBAT ILIK ve KURAK GEÇİYOR

Haber: Celal Çavdar

19 Şubat Pazartesi uydu verilerinden hava durumuna baktığımızda Taşova geneli ve  ülkemizde hava muhalefetinin kurak ve sıcak geçeceğine dair bilgileri gördüğümüz vakit içimiz acıdı yüreğimiz eyvah dedi.
13 gün süreli kuraklık verileri yoksa Mart, Nisan, Mayıs ayları böyle mi geçecek diye sizler gibi merak etmedim desem yalan olur.
Tam da yarın yani 20 Şubat Salı günü ilk CEMRENİN HAVAYA DÜŞECEK OLMASI.
Bizlere baharı müjdelerken kurak bir sürecin, sıcakların yükselmesi ”eyvahh ağaçlar çicekler açar sa” Yanar kavrulur meyve olmaz bu sene diye geçti içimizden.
Ama elimizden bir şey gelmiyor.
Mart, Nisan, Mayıs ayları dolu kar kuvvetli sağanak yağmur ve gece boyu sabah saatlerinde ayaz gibi muhtelif hava olayları hala önümüzdeki haftalar da bizleri bekliyor diye düşünüyorum. Hatta Ramazan ayı yani orucun ilk haftası da hava iyi olur fazla üşütmez
kanaatindeyim.

İlk baharda kuvvetli yağmur beklentilerim var. Dünyaya uydudan bakınca rüzgarın getirme ihtimali olan yağmur bulutlarını gördükçe ümitsiz ve karamsar olmamalıyız.
Umudumuz var diyebiliyorum sizlere gönül rahatlığıyla 19 Şubat Pazartesi yani bugün hava ülke genelinde Trakya, Marmara, Ege, Akdeniz, İçanadolu genelinde açık ve bulutlu seyrederken,
Batı Karadeniz’den giriş yapan küçük ölçekli bulut kütleleri Zonguldak, Kastamonu, Sinop boyunca hafif yağmur yükseklerde kar yağışı bekliyorum.
Orta Karadeniz genelinde parçalı bulutlu hava yerini hafif yağmur yaylalarda hafif sulu kar şeklinde yağış görülecek.
Çarşamba’dan itibaren sıcaklar yükseliyor, hava açıyor Taşova genelinde gece yarısı sabah saatlerinde yoğun sis etkili olabilir.
Şubat kurak bitiyor Taşova genelinde.
Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’da hafif kar yağışı görülecek
Perşembeden itibaren sıcaklar yükseliyor hava parçalı bulutlu.
Türkiye genelinde kurak bir şubat ayı yaşıyoruz ve ay bitiyor.
Hakkımızda hayırlı olsun diyelim.

Yorum Ekle