Amasya İtimat

Seyyid Vakkas

Seyyid Vakkas aslen Ürdün’lü olduğu söylenmektedir. 1245 yıllarında bölgeye gelip yerleşmiş ve kendi zaviyesini kurarak burada ilim, irfan yaymıştır. Taşova ilçemize bağlıı Tekke köyünde 1265 yıllarında vefat ederek burada defnedilmiştir. Seyyid Vakkas adına sekiz yüz yıla yakındır anma toplantısı düzenlenmektedir.

Türbe mezar şeklinde olup üzeri açıktır. Türbede ayrıca iki kişinin daha mezarı vardır, bunların kimler olduğu bilinmiyor. Yalnızca sağ yanında yatan merhumenin Seyyid Vakkas’ın eşi olduğu söylenmektedir. Mezarında bir sütun parçası baş taşı olarak kullanılmıştır. Türbe bir duvarla çevrilmiştir ve bir kapısı vardır. Mezarlar arasında ufak bir namazgah da mevcuttur.

Seyyid Vakkas sık sık hayır duası için ziyaret edilir. Ayrıca mayıs ayının ilk haftasında yağmur duası için ziyaret edilerek toplu namaz kılınır, koç, keçi kurban edilerek burada toplu olarak yemekler yenilir.

Kaynakça: Abdülhalim Durma –Evliyalar Şehri Amasya -2003 / Rahime Özdoğan –Amasya’da Adak Yerleri İle İlgili Halk Anlatıları -2006

Yorum Ekle