Amasya İtimat

SEÇİM VE GEÇİM MANZARALARI…

      Ülkemizde,   Mart ayında   yapılacak olan yerel seçimlerin iyiden iyiye yaklaşması nedeniyle seçim bölgelerinde hummalı çalışmalar aralıksız olarak devam ediyor..


    Taşova’da; Belediye başkanlığına aday olacaklar belli oldu. Çoğu partiler de seçim bürolarını açmış durumda.. Muhtarlarımızın afişleri bile sokaklarımızı süsler oldu.. Taşova’daki seçim çalışmaları içinde bulunan siyasiler, adaylar ve seçmenler büyük bir olgunluk içinde gelişmeleri takip etmekteler…


    Taşova’nın gündemi bu günlerde  özellikle DENE PAZARI meydanında belirleniyor.. Her sabah bir grup oluşturulup, değişik partilere mensup insanımız; görüş alışverişinde bulunarak, gayet medeni bir şekilde tartışıyorlar.  Hatta  seçimi de bir eğlence aracı haline getirmişler… Ara sıra yaptıkları esprilerle de sanki bu durumu ispat peşindeler…. 


    Bu kadar güzelliğin arasında, birde ilçemizdeki  ticari hayat ve işsizlik gerçeği önümüze geldiğinde ise, herkesin suratı birden düşüveriyor…. 


     Evet, ne  yazıkki!  Taşova’da ticaret bitmiş. İnsanlar zorunlu ihtiyaçları dışında, mecbur kalmadıkça hiç birşey almıyorlar. İşsizlik mi?  O zaten yıllardır  kanayan bir yara içimizde..


      Seçim meydanların da,  hamâsi nutuklar atan siyasilerin; Ta-şova’ya geldiklerinde, karşılaştıkları  içler acısı manzara  karşısında hiç mi?  yüzleri kızarmaz.!….

    Her zaman Taşova için ne yapmalıyız? diye arkadaşlarımla görüş alışverişinde bulunuruz.. Çorbada bizim de tuzumuz olsun diye çırpınır dururuz………


     Dışardaki arkadaşlarımdan ses çıkmayınca,    bende  Taşovalı bir  adamımıza bir teklif götürdüm.. İnşallah!  İş adamı yakın bir arkadaşımla beraber  Mayıs ayında bitirilecek olan bir projeye  imza atmayı düşünüyoruz.. Belediye Başkanımız Mustafa Korkmaz’la da bu durumu görüştük.. Kendisi projemize destek vereceğini söyledi. 8-10 kişiye istihdam sağlayacak olan yeni projemize tüm Taşovalı’nın da destek vereceğine  inanıyorum…

    Her şeyi   Devletten beklemek elbette insafsızlık olur.. Belediyeler hizmet, hükümetler de yatırım yapmak, istihdam yaratmak için varlar… Bununla birlikte,  Amasya milletvekillerinin de,  Taşova’nın durumu ile ilgili gerçeği de gözardı etmemeleri gerekir…….


    İnşallah!  söz verildiği gibi  2008-2009 öğretim yılında yüksek okula kavuşuruz.. Açılması düşünülen yüksek okul;  oksijen çadırında var olma mücadelesi veren ilçemiz için, belki de yeni bir ışık ve yeni bir umut  olabilir..


    Geçen hafta toplanan Taşova HES platformunun;  verimli tarım arazileri üzerinde kurulması düzenlenen SANTRALE karşı verdikleri onurlu mücadeleyi ise takdirle karşılıyor ve destekliyorum… SANTRAL elbette kurulsun. Fakat, bizler; santralin  çevreye ve insanımıza  zarar vermeyecek bir alanda kurulmasını arzulamaktayız…..


    Taşova’da, önemli sorunlardan biriside; ne yazıkki çarşı içine park eden araçların çokluğu.  Çarşı içinde,  insandan daha fazla sayıda araç bulunmakta. Çevre kirliliği olarak değerlendirdiğim bu hususun ortadan kaldırılması için de  yetkililere seslenmek istiyorum:  Çarşı içinde, indir-bindir yapacak araçların dışında hiç bir araç olmasın.. Yasak konulsun..


     Araç park yeri olarak da,  okullarımızın bahçesi kullanılsın..  Park ücreti olarak sembolik bir rakam belirlenebilir..  O rakam da  1 TL   olabilir…. Katkı payı peşinde olan okullarımız da, bu sayede bir gelir elde etmiş olurlar….


    Bu arada,  balık kokusu  yine Dene pazarını alt üst etmiş vaziyette…  Bizim Mustafa Karaismailoğlu yine mangalı yakmış ve balıkları da nar gibi  kızartmış.   Dumana rağmen  balık kokusunun sihrine kendini kaptıran Emektar sokak sakinleri ise; seçim ve geçim endişesini bir yana bırakıp  mangalın başına üşüşmüşler… Beni de yanlarına  çağırıyorlar…     


        MÜSAADENİZLE… DOSTLAR….

   


   

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.