Amasya İtimat

”Sanki vücudumuzdan bir uzvumuz kesiliyor”

Yapılan referandumdan sonra 2008 yılı Şubat ayında Samsun’un Ayvacık ilçesinden ayrılarak Taşova ilçesine bağlanan Sofualan köyünde, ormanlarda bulunan ağaçların gelişigüzel kesilmesi köylünün tepkisine neden oluyor.

 

 

Samsun-Ayvacık Orman İşletme Şefliği, Alan Orman İşletme Şefliği ve Destek Orman İşletme Şefliği sorumluluk alanında olan Sofualan  sınırları içerisinde yüksek kesimler kayın ormanı, aşağı kesimler ise çam ormanlarından oluşuyor. Köy halkı son yıllarda Sofualan köy sınırları içerisinde yapılan orman kesimleri ya tıraşlama ya da ormanı doğadan yok edercesine ve katliam yaparcasına orman kesimi yapılmasına dikkat  çekerek, geçimini çiftçilik ve hayvancılık yaparak sağlayan Sofualan’da yaşayan vatandaşlar, ormanda kesim değil tıraşlanma yapıldığını ifade ettiler.

 

 

Yapılan orman kesimlerinin büyük zararlara sebep olabileceğini belirten vatandaşlar; doğada iklim değişikliği başta olmak üzere erozyona, sel baskınına ve köyün doğal dokusuna zarar verebileceğini söyledi. En son örnek Sofualan Köyü Aşağı Yukarı Gökdere Mahallesi sınırları içerisinde tıraşlama yapılan çam ormanı kesimini işaret eden köylüler, tıraşlama yapılan orman kesimine dikkat çekerek, devlet eliyle doğanın zarar gördüğünü belirttiler.

 

 

Sofualan Köyü kuruluşu ve yapısı itibari ile tarihi eskilere dayanan bir köydür ve bu köyde eski tarihlerde iki tane orman deposu kurulmuş ve ilçemizin çivisiz camiisi olan tek köyüdür. Bir ağacın yetişmesinin kolay olmadığını belirten vatandaşlar kesilen ağaçların neredeyse kökünden kesilmesi adeta bizlerin bir uzvunun kesilmesi gibi bizleri derinden yaralıyor.

Yorum Ekle