Amasya İtimat

Sanki Adana’da yaşıyoruz, BEZELYE HASADI BAŞLADI

Fotoğraflar: Ziya Ahmet Celep

Ülkemizin tam ortasında, en uzak iline bin kilometre uzaklıkta eşsiz bir coğrafyada bulunan Taşovamız verimli arazi yapısıyla neredeyse Adana ile yarışıyor.

İlçemizin ürün yelpazesinde artık bezelye de yer alıyor. Kiraza ağırlık verip, Alpaslan beldemiz Soğan üretimini azaltan alternatif ürünlere yöneliyor.

Alpaslan’da bezelye hasadı başlamış olup, toptan fiyatı 15 lira.

BEZELYENİN FAYDALARI

– 100 gr’ ının 2 gr lif içermesi sebebiyle çok iyi bir lif kaynağıdır. Barsaklarımızı çalıştırır. Çözünebilen lif içermesinden dolayı kötü kolesterolü düşürür, dolayısıyla kalp sağlığını koruyucu etkiye sahiptir. – B1 vitamini sayesinde uykuyu düzene sokar. Fakat bütün B grubu vitaminlerinde olduğu gibi iştah açar.- Demir içeriğinden dolayı kansızlığa iyi gelir.- Potasyum içeriğinden dolayı kasların güçlenmesine yardımcı olur.- Kansere karşı koruyucu özellikleri vardır. – İçerdiği kalsiyum sayesinde kemik yapısının güçlenmesini sağlar. – İçeriğindeki vitamin C, betakaroten ve çinko antioksidan elementler olup bağışıklık sisteminin güçlenmesine, dolayısıyla da kansere karşı korunmaya yardımcı olur. – Çözünebilen lif içeriği sayesinde kan şekerinin düzenlenmesine, kabızlığın önlenmesine yardımcı olur.- Kalp, akciğer, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına karşı koruyucu etki sağlar.

Yorum Ekle