Amasya İtimat

SAĞLIK OLSUN

Ülke gündemi o kadar yoğun ki gündeme ayak uydurmak, gündemi yakalamak içinde insanın ışık hızıyla hareket etmesi gerekiyor..


     SARIKIZ, AYKIZ, BALYOZ, ERGENEKON,    derken halkın gerçek gündemi olan geçim sıkıntısın  da  göz ardı edilmemesi gerekiyor..

     Darbe planları kadar,  halkın geçim planlarının da ihmal edilmemesi ve bu konuda da acil birtakım önlemlerin alınması gerekir….…

 


Kendimi bildim bileli yani yaş elliye dayanalı pardon bulalı ülkemiz; gerçek gündemin üstesinden birtürlü gelebilmiş değil.


 


Esnaf, memur, sözleşmeli,  emekli, işçi, çiftçi, tekelci, 4-C’li hemen hemen herkes kendilerine uzatılacak bir yardım elini bekler vaziyeti içindeler.


    Bu kadar sıkıntıya rağmen Dünyanın  17.ci büyük ekonomisine sahibiz. Bu kadar büyüklük neden vatandaşa yansımıyor? Onu da anlamış değilim.

    Ülke ekonomik olarak büyüdükçe vatandaşın alım gücü küçülüyor. Alım gücü neden azalıyor? Hükümet ekonomik büyümeden çalışana pay ayırmıyor. 8 yıl önce büyümeden pay alan çalışanlar, bu paydan mahrum kalınca haklı olarak insan gibi sağlıklı bir yaşamdan da uzaklaşma endişesi taşıyorlar.

 


En fazla vergi çeşidi olan ülke Türkiye, et ve benzin fiyatlarında dünya rekoru yine elimizde…


     OECD verilerine göre sağlıkta en fazla harcama yapan ülke  Türkiye hatta; sağlıkta devletin-vatandaşın en az katkı sağladığı ülke de bizim ülkemiz. Bu ne demek?  Bu ne anlam ifade ediyor ?

 


Bu insanımızın yeterli kazanca sahip olamadığı için, yeterli gıdayı alamadığı, sağlıklı beslenemediği ve bunun sonucunda da ömrünün bir kısmını hastane polikliniklerinde geçirmesi demek. Kısaca hasta insan sayısında son yıllarda büyük bir artışın olduğu demek..


 


Her işin başı sağlık diyoruz. Başımıza gelen felaketlerde, sağlık olsun demeyi de ihmal etmiyoruz. Gerçi sağlığımıza da dikkat ettiğimiz pek söylenemez.


 


Dişimiz ağrımadan dişçiye kaçımız  gidiyoruz? 6 ayda bir genel sağlık kontrolünden geçeniniz kaç kişi? Çok az kişi dediğinizi duyar gibiyim.


      Bu arada Taşova’nın son gündemiyle de yazımı noktalayım istiyorum.

 


Taşova’da Mart ayında hava yine ısınacak. Neden mi? Yine seçim var. Esnaf Odası seçimi 28 Martta yapılacak. 4 adayımıza da başarılar diliyorum. Şimdiden adayların hummalı çalışmasına şahit oluyoruz.


 


Yollar delik deşik. Elektrik kablolarını yeraltına çekme çalışması devam ediyor. Yeni kahvehaneler açılıyor. Fabrika mı? Fabrika da herhalde 2011’den sonra herhalde açılır.


 


Bu arada sağlık demişken, özellikle erkeklerin sağlık konusunda daha dikkatli olması gerekiyor. Benim mahallemde bile yaptığım araştırmalar bunu ispatlar nitelikte. 51 kişi vefat etmiş. Bunun 40’ı erkek, 10’u ise kadın. Yani kadınlar, erkeklere oranla sağlık konusunda daha titizler.


      Hemcinslerime en büyük tavsiyem: Sağlığınızla ilgili bir olumsuzlukla karşılaştığınızda da sağlık olsun diyerek, sağlığınızı sakın ha! ihmal etmeyin.

      Feministlerin sözlerine de pek aldırış etmeyin. Esas ezilen, sıkıntı çeken bizleriz…


 

      Bu bir ülke gerçeğidir. Bağkur maaşı alan kadınların sayısındaki artış da zaten bunu ispatlamıyor mu?

  

Sağlıcakla kalın.


 


Not: Taşova’mızın değerli şahsiyetlerinden KOÇ YUSUF BOLAT dayıma Allah’tan rahmet, sevenlerine de sabır diliyorum.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.