Amasya İtimat

Recep Seyhan Yazdı: TAŞOVA EKONOMİSİNİ KEMİREN UR-2

Evin tembel hanımı, çöplüğü halının altına süpürür derler. Bununla anlatılmak istenen bellidir: Bir şeyi, varlığını görmezden gelerek, gizleyip saklayarak veya onu inkâr edip yok sayarak ortadan kaldırmış olmayız.
Bu kısa yazımız öncekini tamamlayıcı niteliktedir. Bir önceki yazımızda Taşova’daki iç akarının komşuya akmasının sebeplerine değinmiştik ve bunun ilçenin ekonomisini kemiren bir ur olduğunu söylemiştik. Esnaf dostlardan bazıları o yazımıza biraz alındı, bunu biliyoruz. Telefondan yazıldığı için o yazımızda bazı eksiklikler ve tekrarlar oldu. Mesela esnafın görüşlerine de yer verme imkânı olmadı. İkincisi, bir istisnadan söz edilmemesi bir eksiklikti.
O yazımızdan sonra esnafla da görüştük. Özeti şu: Esnaf bu olgunun yani Taşova’nın iç akarının bir bölümünün komşu ilçeye (Erbaa’ya) kaydığını; bunun, ürünlerdeki bazı kalemlerin Taşova’da pahalı olmasından kaynaklandığını kabul ediyor. Ancak konunun sebeplerinin öyle bir yazı ile doğru teşhis edilemeyeceğini, meselenin üretim problemine, küçük işletmelerin yetersizliğine hatta yokluğuna ilişkin tarafları bulunduğunu, üstelik bu konuda istisnalar da olduğunu belirtiyor. Buna katılmamak mümkün değil.
Bu bilgimiz şunu değiştirmiyor: Ortada böyle bir gerçek var mı? Var. Yok demekle de yok olmuyor. Üstelik bu dış akarın hem halka hem de esnafa bir bedeli var. Hangi esnaf müşterisinin başka bir ilçeye kaymasından hoşnut olabilir? Buna kim razı olur?
Bilinmesini isteriz ki bu meselede iyi niyetliyiz. Taşova esnafının müşterisi dışarı kaçmasın istiyoruz. Bu konuda herkesin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesini diliyor ve bunu bekliyoruz. Aklın yolu budur ve biz de öz olarak bunu anlatmaya çalışıyoruz. Önce de söylediğimiz gibi amacımız üzüm yemektir, bağcıyı dövmek değil.
Konuyu şöyle bağlayalım: Daha fazla gecikmeden esnafı, yönetimi ve halkı ile bir bütün olarak bu meselenin varlığını önce kabul etmeli, sonra buna Taşova için hayırlı olabilecek bir çözüm bulunmalıdır. Oturup medenice konuşulduğunda, uygulanabilirliği olan projeler üretildiğinde çözülmeyecek bir problem de değil bu.

 

Yorum Ekle