Amasya İtimat

RAHMET’LE ANILMAK VE YAD EDİLMEK

7 Ekim 2011 tarihli Yeni Taşova gazetesini okuyanlar, ilçemizin ne halde olduğunu anlamakta sanıyorum güçlük çekmemişlerdir. Manşetten iki haber. Birinde Belediye Başkanımızın açıklaması. Konu, yeni Belediye binasının yapımına başlanması. Hemen altında ise merkezi İdarenin basın açıklaması. Yapımına başlanan bu inşaatın mevzuata uygun olmadığı gerekçesi ile bina tadilatı geçici olarak durdurulmuştur.

Bu ne çelişki anlamak mümkün değil. Kaymakamlık makamı Devleti temsil makamı olduğuna göre yerel idarenin beyanatının geçerliliği kalmamıştır.

Yerel yönetimler, ben yaptım oldu mantığı ile hareket edemeyeceğini, merkezi iradenin de sorumluluk ve yetki alanlarının olduğu bilinemiyorsa, vah Taşova’nın haline

Bir çıkmaz ve açmaz içinde olan tekel binasının durumu hali hazırda kimin uhdesinde olduğu çözüme kavuşmamış, yıllar önce üniversiteye tahsis edilmiş, daha sonra Yüksek okul açılabilmesi için başka yerler önerilmiş. Tekel Binası da ,Milli emlak mülkiyetine geçmiş,birkaç kamu kuruluşu Mevcut binaya taşınmış.Belediye de kendine Tekel binaları içinde uygun olan yeri tespit etmiş ve tadilatına başlamış. Nihai olarak Tekel binamız çok bilinmeyenli denklem haline dönüşmüş. Ne Muhteşem bir yer ki bir türlü sahiplenilememiş İlçemizde AKP beceriksizliğini, yerel yönetimde hizmet yapma eksikliğini bu şekilde deklare etmişlerdir.

Yerel yönetimler hizmetlerini sahadan yapıldığını bilmemize rağmen, nedense bizde sahadan değil ,Taşova dışından !… yapılmaktadır.. Bunun sıkıntılarını ise biz İlçe sakinleri olarak çekmek zorunda kalacağız ve Taşova’mız her geçen gün kaybetmeye mahkûm olacaktır.

Genel seçimlerden sonra tekrar yazı yazmama vesile olan 08/10/2011 Cumartesi günü Hakk’ın rahmetine kavuşan, değerli büyüğümüz rahmetli babam ile yakın arkadaşlığı olan merhum eski Belediye Başkanımız Süleyman amcamızın ikamet ettiği Bursa’dan gelen üzücü vefat haberidir.. Kendisini rahmetle anıyor, hayır’la yad ediyor, Cenabı Hak inşallah mekanını cennet ihsan eyler, niyazı ile kederli ailesine sabır ve metanetler diliyorum

Süleyman amca; 1973-1977 yılları arasında bir dönem yapmış olduğu Belediye Başkanlığı süresi içinde hiçbir zaman oy kaybederim endişesi taşımamış. Ufku geniş olması hasabiyeti ile Taşova’nın o zamanın elzem ihtiyacı olan alt yapısını zor şartlarda yapmıştır. Aradan geçen uzun yıllara rağmen mevcut olan alt yapı günümüzde hizmet vermektedir. Her türlü eleştiri tenkit ve imkânsızlığa rağmen Taşova’yı çamur deryası olmaktan kurtarmış onun yaptırdığı alt yapı ile Taşova bugünlere kadar gelmiştir. Süleyman amcamız hakkında hiçbir şekilde olumsuz yorum duyulmamıştır. Sağlığında hakkındaki methiyeleri her kesimden işittik, vefatı ile rahmetle anıldığını gördük.

Taşova sevdası BURSALI ailesine öyle işlemiş ki, Süleyman amca’nın oğlu sanayici iş adamı Sayın Fuat Bursalı hiçbir riya ve reklam olmaksızın Taşovalı yüksek öğrenim gören öğrencilere aksatmadan, kesintiye uğratmadan, yıllarca karşılıksız burs vermiş ve bununla yetinmeyip ilçemize Sağlık Meslek Lisesi binası yapmak için kolları sıvamıştır. Bunda da ne siyasi ne de ticari bir menfaat beklememiştir. Muhtemelen okulumuzun adı da Süleyman Bursalı Sağlık Meslek Lisesi olacaktır. Olmaması için hiç bir sebep de yoktur. olası bürokratik bir engelde tüm Taşovalıların el birliği yapması gerekmektedir.

Seçimler öncesi verin oyu alın hizmeti diyen siyasilerden şu anda hemen hemen kimse kalmamıştır ama süreklilik esas ise şimdi oyu verdik hizmeti de istiyoruz.

Yerel yönetim, Merkezi yönetim ile çelişkiye düşüyor ise, mensubu bulunduğu parti (iktidar partisi) ile anlaşma ya da anlaşılmama güçlüğü yaşanıyorsa buna AKP Kurmaylarının çözüm bulması gerekmiyor mu? Hizmetten mahrum bırakılmak Taşovalıya reva mı?..

Yarın Hak vaki olduğunda, hizmet önderlerini rahmetle anmak, hayırla yâd etmek her Taşovalının boynunun borcudur. Makamlar baki değildir baki olan Hak’tır.

Halka hizmet hakka hizmettir. Gerçi bu terimleri ilgililer bizden daha iyi bilmekte, duymakta ve yaşamaktadırlar.

Sayın Başkan, sizinde hayırlara vesile olmanız için lütfen kolları sıvayın Taşova’da bir çığır açın. Yenilik yapın. Sizden beklenen hizmettir. Bunun için her türlü malzeme hazır. Dinamikleri harekete geçirin ki Gelecek nesiller sizi hiç unutmasın.

Merhum Eski Belediye Başkanımız Süleyman Bursalı amcamız gibi…

Mekânı Cennet olsun.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.