Amasya İtimat

POLİMAK Endüstriyel Hizmetler

Endüstriyel tesisler için çözüm üreten Polimak, 40 yıl gibi uzun bir deneyime sahip olan büyük bir firmadır. Birçok konuda uzmanlaşmış olması işlemlerin kolayca uygulanması ve hataya yer verilmemesi anlamına gelmektedir. En uzman oldukları konular ise; ham madde transfer, depolama, karışım hazırlama, dozajlama, toz toplama ve filtre sistemleridir.

Sorunsuz projelerin adresi olan Polimak, binlerce ekipman ve çalışanı ile hizmet vermektedir. Ham madde dolum ve boşaltma ayrıca taşıma ve depolama sistemleri için anahtar teslim çözümler üretmektedir. Toz ve tanecikli yapıdaki dökme malzemelerini konteyner ve bunker gibi araçlara aktarıp depolama ve boşaltma işlemlerini en güvenli şekilde yerine getirirler.

Endüstriyel çözümler için yapılan işlemlerde kullanılan ekipmanlar oldukça önemlidir. İşin kalitesini ve hızını etkileyen bu ekipmanlardan bazıları aşağıda belirtilmiştir.

Hava kilidi

Pnömatik iletim sistemleri için önemli bir bileşen olan hava kilidi, granül, dane ve toz halindeki malzemelerin silo, bunker ve mikser gibi ortamlardaki akışını kontrol eder. Hava kilidi ile siklon, silo, konveyör boşaltma ve helezon boşaltma işlemlerinin yanı sıra hammadde dolum ve dozajlama işlemleri de yapılmaktadır. Birçok hava kilidi çeşidi bulunmaktadır. Bunlar arasında, BT serisi, OS serisi ve paslanmaz hava kilidi gibi ürünler bulunur. Her biri farklı alanlarda yapılan işlemlerin en uygun şekilde gerçekleşmesini sağlar.

Jet filtre

Hava ile ürünlerin ayrılması için jet filtre kullanılır. Endüstriyel uygulamalarda toz tutularak yapılan bir işlemdir. Pnömatik malzeme taşıma uygulamalarında ise hava basıncını tahliyet amacı ile kullanılmaktadır. Ortama yayılan tozun toplanmasını sağlar. Pek çok jet filtre çeşidi bulunmaktadır. Böylece yapılacak işlemlerin en etkili şekilde çözümlenmesi amaçlanarak seçim yapılır.

Farklı endüstriyel uygulamalar ve farklı hammaddeler için çeşitli jet filtreler gerekir. Polimak firmasında bulunan jet filtre modelleri, aktarılacak malzeme, ortam sıcaklıkları ve toz toplamaya göre değişmektedir.

Dolum körüğü

Toz ve tanecik halinde olan dökme malzemelerin gemi, kamyon ve silo gibi ortamlara aktarımını sağlayan dolum ve yükleme körükleridir. Ayrıca teleskopik körük sistemi ile hammadde dolumu sırasında oluşan tozun çevreye yayılmasını önler, ürün hasar ya da kaybını engeller, yükleme işleminin hızlı ve güvenli olarak tamamlanmasını sağlar.

Dolum körükleri açık ve kapalı ortama uygun olarak ikiye ayrılırlar. Açık ortam dolum körükleri, açık kasalı kamyon ve gemi gibi ortamlara hammadde dolum işlemini yapmaktadır. Toz ve tanecikli yapıdaki malzeme döküldüğü noktada açık hava ile temas halindedir. Bu yüzden ürün dolumu yapılırken ortama toz yayılma ihtimali yüksektir. Kapalı ortam dolum körükleri ise kapalı silobas ve vagon gibi ortamlara malzeme dolum amacı ile kullanılır.

Hava körüğü

Endüstriyel firmalar için gazları 1500 mBar basınç ve 500 mBar vakum ile taşıyabilmektedir. Dönen ve pozitif yer değiştirmeli hava pompalarıdır. Pnömatik taşıma, kültür balıkçılığı ve vakum sistemleri gibi uygulamalarda hava körüğü kullanılır. En zorlu uygulamalar için roots blower denilen hava körük çeşitleri Polimak firmasında bulunmaktadır. Montaj kolaylığı için ürünler paket hâlinde satılmaktadır.

Uygun ekipmanların tasarımı, üretimi ve kurulumu gibi önemli şeyler için büyük bir bilgi birikimi ve deneyime sahip olan Polimak firmasında çalışma prensibine büyük önem verilmektedir. İşlemler sırasında en büyük faydayı sağlamak amacı ile her şey kontrol altına alınır ve hesaplanır. Blower, fan ve kompresör arasında çeşitli farklar bulunmaktadır. Bu aletler günümüz endüstrisi için en uygun şekilde üretilmiş ve vazgeçilmez bir hale gelmiştir. Kullanılan yöntem ve sıkıştırma oranına bağlı olarak birbirlerinden ayrılırlar. Polimak Hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz; https://polimak.com/ adresine giderek bilgi alabilirsiniz.

Yorum Ekle