Amasya İtimat

  Pırlanta

  Bir nişan yüzüğü için alışveriş yaparken “Dört C”yi aklınızda tutmanız önemlidir. “Dört C”, Karat ağırlığı, Kesim, Berraklık ve Renk anlamına gelir.

  İlk “C” karat ağırlığı, bir pırlantanın nasıl tartıldığı ve ölçüldüğüdür. Bir karat 200 miligrama eşittir. Karat ağırlığına bakıldığında, aynı karat ağırlığına sahip iki pırlantanın çok farklı fiyatlara sahip olabileceğini akılda tutmak önemlidir. Bunun nedeni diğer üç “C”dir.

  İkinci “C” kesimi, elmasın ne kadar iyi kesildiğini gösterir ve yükseklik, derinlik, açılar ve diğer faktörleri içerir. Bir pırlantanın kesimi simetrisini, parlaklığını, ateşini ve pırlantanın ne kadar ışıltılı göründüğünü etkiler.

  Üçüncü “C”, netlik, kusurların veya kapanımların sayısıdır ve dahil ile kusursuz arasında 6 puanlık bir ölçekte değerlendirilir. Kapsamalar, pırlanta şekillenirken ortaya çıkan iç kusurlardır ve kusurlar, elmas oluştuktan sonra meydana gelen dış kusurlardır.

  Dördüncü ve son “C” rengi, D’den (ton yok) Z’ye (sarı renkli bir elmas) kadar bir ölçekte değerlendirilir. Bir pırlantanın rengi ne kadar azsa, o kadar nadir ve pahalı olacaktır.

  Karat ağırlığı söz konusu olduğunda, temel kural, karat ağırlığı ne kadar yüksekse, pırlantanın o kadar pahalı olacağıdır. Ancak eşit karat ağırlıktaki iki pırlanta, diğer üç C’ye bağlı olarak farklı fiyatlara sahip olabilir. Örneğin, mükemmel kesim, berraklık ve renk derecesine sahip bir karatlık bir pırlanta, iyi bir kesim, berraklık ve renk derecesine sahip bir karatlık bir elmastan daha pahalıya mal olacaktır.

  Bir pırlantanın “kesimi”, taşın ışığı ve ışıltıları ne kadar iyi yansıttığını etkileyen faktörler olan orantıları, simetrisi ve cilası ile ilgilidir. Pırlantanın tüm 4C’leri arasında kesim, bir pırlantanın güzelliği ve dolayısıyla değeri üzerinde en büyük etkiye sahiptir.

  Yorum Ekle