PERŞEMBE PAZARINDA ORGANİK ÜRÜNLERE İLGİ ARTIYOR.

1970 yılına kadar Pazartesi günü kurulan , Perşembe Pazarı, merkez sokaklardan, kenar mahallelere doğru uzanan yapısı ile ilçeyi adeta bir panayıra dönüştürüyor. İlçede  haftada bir gün kurulan pazarda köylerimizdeki kadınlar tarlada ve bahçelerinde  yetiştirdiği sebzeleri, evlerinde yaptıkları yoğurdu, peyniri, tarhanayı yerel kıyafetleriyle satıyor.
Taşova’nın alış-veriş heyecanı,Çarşamba akşamından esnafların Pazar yeri hazırlıkları ile başlıyor.Perşembe günü  Eski Tekel binaları önünden başlayan Köylü Pazarı ile  diğer caddelere taşıyor. .Köyden getirdikleri gıda ürünleri organik olarak halka sunuluyor. Köy pazarında yok yok. Eski Tekel binasının bahçe duvarı  kenarına  oturmuş köylü kadınları doğal gıda maddelerini küçük torbaları içerisinde sergiliyor. Torbalar içerisinde  tarhana ,bulgur, renkli fasulye ,mısır,köy yumurtası bulunurken, Pazar tezgahlarında mevsimin her sebzesi  bulunuyor..
Ev yapımı ürünlerini pazarlayan  yaşlı bir .kadın,” Allah bereket versin satışlarımız iyi, pazara getirdiğimiz  yiyecekler  satılıyor.Biz de her hafta  evde yaptığımız  yiyecekleri getiriyoruz.Ekmek parasını alıyoruz.”dedi.

İlçemiz Belediyesinden alınan  bilgiye göre 2015 yılı içerisinde  modern bir Pazar yeri inşaatına başlanacağı, yeni yapılacak Pazar yerinde köy ürünlerinin ayrı bir bölümde satılacağı öğrenildi.

Son  yıllarda ilçemizde kurulan Perşembe pazarında köy ürünlerine  rağbet  her geçen gün artıyor.
Snapshot_0 Snapshot_2 Snapshot_3 Snapshot_4 Snapshot_5 Snapshot_7 Snapshot_8

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.