Amasya İtimat

Paylaşımlı Masa Nedir? Paylaşımlı Masa Avantajları Nelerdir?

Paylaşımlı masa pandemi döneminde yaygınlaşmış ama uzun süredir iş hayatının içinde olan bir kavramdır. Artan kiralar gelişen teknoloji ile özel bir ofise sahip olmak anlamını ve popülerliğini yitirdi. Teknolojinin hakim olduğu dünyada mekanlara olan bağımlılık ortadan kalktı. Artık insanlar daha esnek seçenekler ile çalışmak istiyorlar. Paylaşımlı masa tam olarak da bu imkanı kullananlarına sunuyor. Paylaşımlı masa sisteminde kimsenin kendine ait bir alanı yoktur. Bu yüzden paylaşımlı ofis seçeneğinden biraz farklıdır. Ortak bir masayı veya çalışma alanını herkes bir arada kullanır. Her gün oturduğunuz yer değişebilir.

Paylaşımlı Masa Nedir?

Paylaşımlı masa ofis hizmeti sağlayıcılarının sabit bir alan ve özel bir ofis istemeyen müşterilerine sundukları ofis çözümlerinden biridir. Paylaşımlı masa ofis çözümünde kendinize ait özel bir alanınız olmaz. Ofis sağlayıcısının sahip olduğu paylaşımlı alanları kullanırsınız. Bu paylaşımlı alanlar ofis sağlayıcısının müşterisi ve üyesi olan herkese açıktır, ortak kullanım alanı olarak açık ofise dahildir. Paylaşımlı masalar birden fazla insanın aynı anda çalışabileceği şekilde dizayn edilmiştir.

Paylaşımlı Masa Avantajları Nelerdir?

Paylaşımlı masa kullanmak size ve çalışanlarınıza birçok avantaj sunar. Paylaşımlı masa kullandığınızda yeni insanlarla tanışma fırsatınız olur. Yeni insanlarla tanışmak sizin için network işiniz için yeni iş fırsatları anlamına gelir. Ortak bir alanı paylaştığınız için devamlı başka insanlarla bir arada olmanız gerekecek. Bunu kendi avantajınıza kullanmalısınız. Paylaşımlı masalarda kendi meslek grubunuza yakın ve dışında bir sürü insan çalışıyor olacaktır. Bu insanlarla yapacağınız sohbetler ufuklarınızı genişletecektir.

Bunun yanında paylaşımlı masanın bir diğer avantajı size hibrit çalışma imkanını sunmasıdır. Paylaşımlı masa kullandığınızda siz ve çalışanlarınız devamlı ofise gitmek zorunda kalmazsınız. Paylaşımlı masa sabit bir ortak alan olduğu için sizin istediğinizde kullanmanıza müsaittir. Bu şekilde istediğinizde evden istediğinizde ofisten çalışabilirsiniz.

Paylaşımlı masa kullandığınızda ofis ile siz sorumlu olmadığınız için ofisin bütün ayrıcalıklarından da yararlanırsınız. Bunların arasında; internet bağlantısı ödemesinden su ısıtıcısının tamirine, otopark ücretinden çıkacak bütün ekstralarla ilgili şirket sahibi olarak endişelenmenize gerek yoktur, çünkü bunların hepsi aylık ödemeye dahildir. Bu durum, ofis kiralamasında gerçekten büyük sorun olan binanın güvenliğinin sağlanması ve nadiren ve beklenmedik de bir çok, onarım masraflarına kadar gidebilir.

Kimler Paylaşımlı Masa Kullanabilir?

Paylaşımlı masa birçok çalışan ve iş sahibi için tercih edilir bir yöntemdir. Özel bir meslek grubuna indirmek mümkün olmayacaktır ve neredeyse herkes paylaşımlı masa modeli ile çalışabilir diyebiliriz. Freelancerlar, kurumsal şirketler, avukatlar, tasarımcılar, reklamcılar bir sürü meslek grubu rahatça paylaşımlı masa modelini kullanabilir. Örnek vermek gerekirse doktorlar ve tıp sektöründe çalışanlar için bu model uygun olmayacaktır. Çünkü sağlık sektöründe çalışanlar operasyonlarını gerçekleştirebilmek için özel alanlara ihtiyaç duyarlar ve bu özel alanları ofiz çözümü sağlayıcılar altında sağlamak mümkün değildir.

Yorum Ekle