PALETLİ AMBULANSLA FİLM GİBİ KURTARMA OPERASYONU

İlçemizin özellikle kuzey kesimlerinde günlerdir etkisini sürdüren soğuk hava ve kar yağışı ilçemizin bir çok köyüne ulaşımda zorluklar yaşanmasına neden oluyor.

31 Ocak 2017 Salı günü saat 19:00 sularında Kavalouğu köyünün Oruçgazi mezrasından Taşova Devlet Hastanesi Acil Servisini arayan astım hastası bir vatandaşımız ambulans isteğinde bulundu.

İlçemize uzaklığı yaklaşık 45 km olan ve 1500 rakıma sahip Kavaloluğu / Oruçgazi mezrasından gelen ambulans talebine zorlu hava ve yol şartlarına rağmen Taşova Devlet Hastanesi acil servis ekibi paletli ambulansla yola çıkarak hareket etti.

Yer yer bir buçuk metreyi bulan kar seviyesine ve tipiye rağmen yola devam eden acil servis ekibi mezraya 7 km kala aracın kaymasıyla yoldan çıkarak şarampolde kaldı. Yolda mahsur kalan sağlık görevlilerine ilk ulaşan Kavaloluğu Köyü Muhtarı Medet Araz ve köylüler oldu. Aracın çıkartılması için iş makinesi gelene kadar sağlık görevlilerini muhtar ve köylüler ağırladı. Paletli ambulansın çıkarılma çalışmaları sırasında aracın uçurumun altındaki baraja düşmesine ramak kaldığı ve sağlık görevlilerinin ölümle burun buruna geldiği öğrenildi. İki saate yakın kurtarılmayı bekleyen paletli ambulans Taşova Kaymakamlığının gönderdiği 2 iş makinesi aracılığıyla güçlükle de olsa çıkarıldı.

Ambulans yola çıkarıldıktan sonra böyle bir kaza atlatılmasına rağmen sağlık görevlileri hastayı almak için yola tekrar devam ettiler ve Hasbi Akköse isimli hastayı evinden alarak Taşova Devlet Hastanesine yetiştirdiler. Sekiz saat süren bu kurtarma operasyonunda canının dişine takarak çalışan sağlık görevlilerine. aracın çıkarılmasında yardımcı olan köy halkı ve özel idare personeline teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 


Aracın düşmeye ramak kaldığı yer (Bir gün sonra çekilen fotoğraf)

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.