Amasya İtimat

ÖNDEN GİDEN ATLILAR TAŞOVADAN GEÇTİ‘ÖNDEN GİDEN ATLILAR’ TAŞOVA’DAYDI…‘Çile mum gibidir.’ Sloganıyla tiyatro severlerin beğenisini kazanan ‘Önden Giden Atlılar’ adlı tiyatro gösterisi ilçemizdeydi.


TAYDER(TAŞOVA ÇALIŞANLARI YARDIMLAŞMA  VE DAYANIŞMA DERNEĞİ) ile güzide Taşova esnafımızın katkılarıyla ilçemize getirilen ve Harun Tokak’ın “Ayna” adlı eserinden ve Halil Şimşek’in hatıralarından esinlenerek sergilenen ‘Önden Giden Atlılar’ adlı tiyatro 18 Mayıs 2010 Salı günü saat 20.00da Taşova Belediyesi düğün salonunda Taşovalı sanatseverlerle buluştu.


Tiyatronun bitiminde oyuncular ve sevenleri Taşova Öğretmenevi’nde ağırlandılar.

sonTaşova Öğretmenevi’nde RÖPORTAJ
18 Mayıs 2010 Salı gecesi Taşova Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği(TAYDER)’in düzenlediği, Ankara Sanatevi(ANSE) oyuncuları tarafından sergilenen, Harun Tokak’ın “Aynı” adlı eserinden ve Halil Şimşek’in hatıralarından esinlenerek Serkan Öztürk tarafından yazılıp yönetilen “Önden Giden Atlılar” oyununu ilçemiz halkı büyük bir ilgiyle izledi. Oyuncuları misafir eden Taşova Öğretmenevi, Anse tiyatro oyuncularını ilk kez ağırlarken benim de ilk röportajıma şahit oldu. Eşref Paşalılar filminden de tanıdığımız, ayrıca Cafcaf Mizah Dergisi’nin çizerlerinden Serkan Öztürk’ün sıcakkanlı tavrıyla oldukça keyifli bir röportaj oldu.

Rümeysa Zehra Gültekin: Turne nasıl geçiyor? Nereler var sırada başka?
Serkan Öztürk:
-Güzel geçiyor..Misyonlarımızdan birisi de tiyatro gitmemiş yerlere tiyatro ulaştırmak. Taşova da bu anlamda ilk kez tiyatroya ev sahipliği yapıyor sanırım. Biz Afyon ile başladık turneye, sonra Merzifon’a ve sonrasında buraya geldik. Taşova’dan sonra sırada Niksar, Reşadiye ve oradan Zile’ye düşecek yolumuz. Hafta sonu Avusturya’da Eşref Paşalılar filminin galasında olacağız ve sonra dönüyoruz İstanbul’a.

Rümeysa Zehra Gültekin: Seyircinin ilgisi nasıl?
Serkan Öztürk:
-Gayet güzel. Seyirci pür dikkat zaten. Bizler de seyirci bizi anlayacak mı noktasında heyecanlanıyoruz. Sunum konusunda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Görsellikte biraz yeniyiz ama bu durumu da hoş karşılıyoruz.

Rümeysa Zehra Gültekin: Ne gibi tepkiler alıyorsunuz halktan?
Serkan Öztürk:
-Seyirci anlatılanlardan etkileniyor. İşlediğimiz olaylar inandırıcı geliyor halka. Çünkü zaten genellikle gerçek hayattan kesitler alıyoruz. Örneğin İstasyon isimli oyunumuzda olduğu gibi anlattığımız olaylar başımızdan geçmiş olduğu için veya gerçek hayatta neler yaşandığını birebir yaşayan kişiden tecrübelerini dinleyip aktardığımız için, seyirci etkili bir biçimde inanıyor. Elimizden geldiğince hissettirmeye çabalıyoruz.
Ayrıca bir mizah oyununda küfürsüz ve bel altı espriler yapmayan (bunu cafcaf’tan çaldık) oyunlar hazırlıyoruz. Ve seyirciden olumlu karşılık alıyoruz.

Rümeysa Zehra Gültekin: Oyun olarak başka yeni projeler var mı?
Serkan Öztürk:
-Gelecek seneye mizah oyunumuz var planladığımız, yine Eşref Paşalılar tadında.
Şimdiye kadar daha çok erkeklerin gözünden oynadık tiyatrolarımızı. Gelecek sene için, ilk defa bayan merkezli bir oyun hazırlığı içerisindeyiz.
Kukla ve karagöz oyunlarımız da devam ediyor.

Rümeysa Zehra Gültekin: Eşref Paşalılar’dan sonra yeni bir film ne zaman olabilir? Karar verdiniz mi?
Serkan Öztürk:
-Gelecek sene olur, inşallah. Şuan fikir aşaması söz konusu ve bu da aylarımızı alacaktır.

Rümeysa Zehra Gültekin: Nasıl bir konu üzerinde çalışıyorsunuz yeni filminiz için?
Serkan Öztürk:
– Eşref Paşalılar’ın devamı niteliğinde olabilir. Ya da bir romanı filme uyarlamayı düşünüyoruz. Ama bu fikir çok yeni ve sadece düşünme aşamasındayız şuan.

Rümeysa Zehra Gültekin:Cafcaf mizah dergisiyle ilişkiniz ne durumda?
Serkan Öztürk:
-Mesleğimden dolayı istikrarsızlığım söz konusu. Düzenli olmasada çizmeye devam ediyorum. Daha kovulmadım! =)

Rümeysa Zehra Gültekin:Pek neşeli bir röportaj oldu, Sizinle tanıştığıma da çok memnun oldum.Teşekkürler Serkan Bey.


ahmet özkan

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.