OKA’DAN GÜMÜŞHACIKÖY’E 2 PROJE DESTEĞİ

İlçe merkez nüfusu 15.191, belde ve köy nüfusu 8.543, toplamda 23.734 nüfusu olan merkez nüfusuyla Amasya’nın üçüncü büyük ilçesi olan Gümüşhacıköy, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) desteğiyle 2 proje hayata geçirecek.

Gümüşhacıköy Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Ziraat Odası Başkanlığı ile Şehit Sercan Koç Çok Programlı Lisesi ve İlçe Proje Ekibinin uzun bir hazırlık döneminin ardından ortaklaşa hazırladığı, ilçenin ekonomisine ve Mesleki ve Teknik Eğitimin Geliştirilmesi katkı sağlayacağı düşünülen 2 büyük proje, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı desteğiyle hayata geçirilecektir.

Projeler Mesleki ve Teknik Eğitimin Geliştirilmesi ve Kırsal Kalkınma ve Tarımda Dönüşüm programlarının geliştirilmesine yöneliktir.

Mesleki ve Teknik Eğitimin Geliştirilmesi mali destek programları arasında “Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servis Dalı Yenilenebilir Enerjili Atölye Altyapı Kurulumu Projesi” elektronik ev aletlerinin servisi elemanı yetiştirme için altyapı kurulum projesidir. Mesleki alanda eğitim gören 11 ve 12. Sınıf öğrencileri düzenli olarak altyapısı kurulacak olan atölyelerde stajlarını yapacak ve burada elde ettikleri deneyimlerle, mezun olduktan sonra çeşitli servislerde çalışacaklar ya da kendilerine yeni servisler açabileceklerdir.

Ayrıca Gümüşhacıköy Kaymakamlığı, Gümüşhacıköy Şehit Sercan Koç Çok Programlı Anadolu Lisesi İle Silverline Endüstri Ve Ticaret A.Ş. Arasında Yapılan “Okul-Sanayi İşbirliği” Protokolü projemizi destekleyici unsurdur. Sonuç olarak projemiz istihdam odaklı olup, Okul-Sanayi İşbirliği içinde gerçekleşecektir.

“Kırsal Kalkınma ve Tarımda Dönüşüm” mali destek programlarının arasındaki Gümüşhacıköy Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Ziraat odası Başkanlığına ait “Gümüşhacıköy Çalışıyor Üreticilerimiz Kazanıyor” projesi OKA desteği almıştır. İlçede önde gelen tarımsal ürünlerden, kuşburnu elma, elma ve alıç sirkesi, ceviz kırma, yıkama ve toplama ile kuru gıda paketleme ile kuru gıda için paketlenen ürünlerin patenti alınarak, çiftçiye destek sağlanması amaçlanmaktadır. Ayrıca İstanbul Osmancık karayolu üzerinde bulunan Gümüşhacıköy Belediyesine ait yol kenarı satış noktasında perakende satış desteği mevcut olacaktır.

Yorum Ekle