Amasya İtimat

MÜBAREK ÜÇ AYLAR GELDİ

 

         Üç aylar, gönül dünyamıza bahar neş’esi getiren, yeniden derlenme, toparlanma ve hayat bulma mevsimidir.

Fikirde, ruhta, topyekun hayatımızda yeni bir hamle devresidir. İnsanı tedricî bir temizliğe tabî tutar bu mevsim.

İlkbaharda açan çiçekler gibi… esen ılık rüzgarlar gibi… Müminin gönlünde sevinç çiçekleri açar, muhabbet yelleri eser bu mevsimde.

Duygular coşar… Gazab-öfke, kin, nefret, hased, kibir, gurur, riya gibi kötü huylar bu aylarda esen saba rüzgârları önünde uçar gider… Merhamet, şefkat, tatlı dil, güleryüz,  müsamaha-hoşgörü, cömertlik gibi güzellikler yeşerir mü’minde. Aşk, şevk, heyecan gelir. Bir yere varmak ister içi. Hep güzelliklere açılmak, iyiliklere ulaşmak, iyilerle beraber olmak ve Allah Teala’nın rızasına ermek ister.

Üç aylar gelip geçici lezzetlere aldanan, fani pırıltılara kanan, hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya dalanlara, Rabbimizden bir uyarı, bir ikaz hatta ihtardır, gafletten uyanışımıza, silkinip kendimize gelmemize ve mağfiret olunmamıza vesiledir bu aylar…

“Rahmetim, gazabımı geçmiştir.” Buyuran, Yüce Allah-Celle Celalühü- kullarına rahmetiyle muamele edebilmek için vesileler arıyor adeta… Dünya hayatındaki sıkıntılarımızda kulu kula vesile kılan, ahretimizi kurtarabilmek için türlü ibadetlerimizi necatımıza vesile kabul eden yüce Rabbımız; ömür çizgimizde zaman dilimi içinde belli vakitleri de mağfiretine vesile kılmıştır. Haftada bir Cuma gününe, senede iki bayram gecesine, aylardan Muharrem, Recep, Şa’ban, Ramazan’a dikkatlerini çekerek, İslam’ı daha diri daha canlı yaşamamızı, yeniden dirilişimizi ve kulluk şuuruna ermemizi istiyor Yüce Rabbımız.

Sevgili Peygamberimiz de: “Recep Allah’ın ayı, Şa’ban benim, Ramazan ümmetimin ayıdır.” buyurarak üç ayların kendilerine has özelliklerini, güzelliklerini ve faziletini belirterek, bu mevsimin mü’minin yüzüne açılmış fırsat zamanları olduğunu duyuruyor.

Yine kainatın efendisi, Rasül-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem üç aylarda:

“Allahım! Receb ve Şa’ban’ı hakkımızda mübarek kıl. Bizi Ramazan’a ulaştır.” diye dua ederek; üç aylara yetişme sevincini, rahmet ayı Ramazana ulaşma özlemini, hasreini ve bu aya kavuşabilme iştiyakını her müminin gönlünde devamlı diri tutmasını istiyor.

İlahi rahmetin sağnak sağnak yağdığı bu ay, kulluk bilinç ve şuurunun doruğa çıktığı, mü’minlerin maddi ve manevî yönden kemale erdiği bir “ibadet ayı” olarak da karşımıza çıkmaktadır.

          Allah dostlarından biri şöyle der: “Recep, tövbe ve nedamet ayı. Şaban muhabbet ayı, Ramazan kurbet (ilahi yakınlık) ayıdır”

Zunnün Mısrî (k.s.) de: “Recep ekme ayı, Şaban sulama, Ramazan mahsul ayıdır. Herkes ne ekerse onu biçer.” diyerek müminin takip edeceği programı ortaya koyuyorlar sanki… Bu mübarek ayın ilçemize kasaba ve köylerimize milletimize memleketimize, hayırlara vesile olması dileğiyle Allah’ın rahmeti, bereketi üzerinize olsun.

                                                                  HÜSEYİN AYTAŞ

                             MERKEZ CAMİİ İMAM HATİBİ,MÜFTÜ VEKİLİ

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.