MUAMMER ÖZTÜRK BAŞKAN İLE DERNEKLER ÜZERİNE

MUAMMER ÖZTÜRK BAŞKAN İLE DERNEKLER ÜZERİNE

 

Değerli okurlar, bildiğiniz üzere gerek İstanbul içinde gerekse İstanbul dışındaki illerimizde birçok Amasya derneklerimiz vardır.

Bu derneklerimizden biriside Darıca Amasyalılar Derneği ve bu derneğimizin Başkanı Taşova ilçemiz ULUKÖY Kasabamızdan olan,Sayın Muammer ÖZTÜRK ile derneklerimiz üzerine bir söyleşi yaptık.

 

S.A; Sayın başkan derneklerimizin bu günkü durumu hakkında ne düşünüyorsunuz.

 

M.Ö. Öncelikle geçmişimizi bir bilelim neydik ne olduk ne oluyoruz

Biz Anadolu dan geldik yoklukların içinden.Ama gurbette bazı kazanımlarımız oldu.Maddi durumumuz biraz daha düzeldi,evlerimiz arabalarımız oldu.Ne yazık ki bu telaşe içinde geldiğimiz yerleri unutmaya yüz tuttuk.

 

S.A;Sayın başkan, tam bu arada Darıca Amasyalılar derneğin kuruluşundan itibaren bahsederimsiniz:

 

M.Ö: Yukarıdaki sözlerime ilavelerim de olacak tabiî ki,

Sayın ASLAN bize sadece şunu öğretmişler. Oku memur ol, yada iyi bir yerde çalış sabah işe akşam eve eşinin dizinin dibinden de ayrılma. Aman ha kimsenin etlisine sütlüsüne de karışma ne önde ol ne de geride kal. Başka bir şey öğretmemişler. Ama durumun böyle olmadığını bizler geçte olsa bu gerçeği acı bir şekilde öğrendik.

Ne kadar toplu hareket edersen o kadar güçlü olunduğunu, o kadar söz sahibi olunduğunu öğrendik ama atı alan Üsküdar’ı çoktan geçmişti.

 

S.A:Peki sayın başkan bütün bunları aşmak için ne gibi çalışmalar yaptınız.

 

M.Ö: Biz yedi AMASYA gönüllüsü bir araya gelerek Darıca Amasyalılar derneğini kurduk. Hedefimiz Darıca da ki Amasyalıları bir araya getirerek kültürümüze sahip çıkmak ve Amasya insanını bibiriyle tanış ederek örf adetlerimizi kaybetmeden günümüzde’de yaşatmak istedik.

Derneğimizi kurduktan sonra ilk etkinliğimiz bir kahvaltı organizasyonu oldu ve Medya FM den canlı bağlantılar kurduk. Kahvaltımıza katılım ve ilgi beklediğimizin çok çok üstünde oldu. Bu bizi çok mutlu etti.

Sonra Cemil ÇELİK başkanımız döneminde bir Amasyalılar gecesi düzenlendik geceye sanatçı olarak Hüseyin UĞURLU katıldı. ve Amasyalılardan yoğun bir katılım oldu.

 

S.A. Peki sayın başkan bildiğim kadar siz üçüncü dönemin başkanısınız ve kurucu üyelerden birisiniz. Sizin döneminiz devam ediyor, siz neler yapıyorsunuz veya siz ne gibi çalışmalar içindesiniz.

 

M.Ö: Biz yönetim olarak göreve geldiğimiz de ilk iş olarak derneğin üyelerine katkılarını olmasının gerekliliğini düşündük ve İlk Darıca da bir dershaneyle anlaşarak yüzde 10 AMASYALI indirimi aldık,ve hala devam ediyor.

Yine özel bir göz hastanesinden S.S.K lı Amasyalı hemşerilerimize ilave ücreti kaldırdık. Güvencesi olmayanlara da yüzde 30 indirim sağladık.

 

S.A: Peki başkanım bütün bu anlattıklarınız çok güzel şeyler. Başkaca etkinlikler yaptınız mı?

 

M.Ö: Evet. Geçen sene Darıca da yapmış olduğumuz etkinliğe de büyük bir katalım oldu.Bir çok devlet erkanı bizlerle beraber oldu.Bu etkinlik Darıca da faaliyet gösteren il derneklerinin ve Darıca belediyesinin ortaklaşa düzenlediği Dudaev Parkında kırk gün süren etkinlik ve Amasyalılar gecesidir.

.Kırk gün boyunca Amasya’yı tanıtım standımız açık kaldı. Elimizden geldiğinde kültürümüzü yaşatmaya çalıştık.

Gecemize Sayın Valimiz H.İbrahim DAŞÖZ Bey olmak üzere Kocaeli milletvekili Eyüp Ayar, Amasya bel. başk. Yrd. Osman AKBAŞ, Taşova bel. Başk. Özgür ÖZDEMİR, Ulu köy bel. Başk. Ali GENÇ, Kocaeli deki tüm siyasi parti temsilcileri, Kocaeli de görev yapan bütün Amasyalı bürokratlarımız ve Darıca bürokrasisinin tamamı etkinliğimize katılarak bizleri onura ettiler. Bu etkinliğimize yedi bin civarında insanımız katıldı.

Sayın Aslan, kırk gün süren, Amasya standımıza ve yukarıda açıkladığım insanların katıldığı gecemize hiçbir Amasya basın gelmedi. Biz buna çok üzüldük.Bundan sonraki etkinliklerimizde Amasyamızın güzide basın mensuplarınıda aramızda görmek istiyoruz.

 

S.A.Peki sayın başkanım son olarak İstanbul’daki derneklerimize ne demek istiyorsunuz bir mesajınız var mı?

 

Sayın ASLAN: Bizler Darıca da hep vardık ama İstanbul dışında da Amasya derneklerimizin olduğu unutulmasın. İstanbuldaki il derneği başkanı Birol GEGİN döneminde bizler sıkça bir araya geliyor görüş alışverişi yapıyorduk. Sayın Birol GEGİN başkanımda bizleri hiç yalnız bırakmadı. Son dönemlerde bizler darıca da unutulduk. Darıca da yoğun Amasyalıların olduğunu ADEF gibi il derneği gibi kuruluşlarımız bileri hatırlasınlar lütfen,

Bu vesileyle nerede ne kadar Amasyalı varsa hepsine gönül dolusu sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

Darıca Amasyalılar Der Başk

Muammer ÖZTÜRK

 

Söyleşi Sami ASLAN-Şair Yazar

 

 

 

 

 

Yorum Ekle