Amasya İtimat

MİS GİBİ DAĞ ÇAYI

 

Çay denilince akla klasik Karadeniz’de yetişen siyah çay gelir aklımıza. Soframızdan eksik etmediğimiz siyah çay gerçekten Türk mutfağının vazgeçilmezidir.

Adına şiirler bile yazılmış bir bitki türü olsa da, çay muhabbetin ta kendisidir. Neyse ki çayın demi var, hayatın gamına inat…

Şekerli, tek şekerli veya şekersiz…
Farketmez demine kapılır, derdimize bile demden vururuz her hoş sohbette. Çayı demle geliyorum dersin sevdiklerine. Sevinç gibi hüzün de bir ilaçtır. Çay ile birlikte alınması gerekir öyle değil mi? Bir bardak çay ile sohbet başlar, sohbetin güzelliği çay ile birlikte demlenir gider. Tıpkı sözler yumuşadıkça sohbet koyulaşır ya! Çayda öyle…

Biz sevdiğimize seni çok özledim diyemezdik, bir çay demler oturur şiir yazardık. Ne güzel demiş şair: “Geleydin bir çay içimi; sen çay dökerdin, ben de içimi…”

Bana mı baktın? Baktım kapın kapalı, dedim kaçmıyorum çekiniyorum… O zaman ben biraz daha dem alayım. Bir çay daha koy ve derin bir nefes alayım. Kal biraz daha! Dersin her yudumunda. Seni çay içerken izlemek, seni çay doldururken, seni demlerken, kimseler inanmasa da çay gibi severken.

Ben, çayın yalnızlığa iyi gelen tarafını daha çok seviyorum. Avuçlarken ince belli bardağı, hücrelerime kadar hissettiren sıcaklığında unuturum yalnızlığımı. Kızdıklarıma iki satır daha demden yazmak gelir içimden. Yıldızlara uzanan ellerimde bir isyandır yalnızlığım. Tıpkı siyah, simsiyah, kapkara zifiri karanlığın tarifi çaysız geçen gün gibi gelir bana.

Bazen bir çobanın kavalını uzaklardan dinler gibi oluyorum. İşte o kavalın nağmelerinde Dağ çayı içesim geliyor. İçinde kırdan bayırdan toplanan papatyaların, ekinezyaların, nanelerin, kuşburnu ve melisaların içine birazda ıhlamur katılmış halinin mis kokusu düğümleniyor burnumda.

Çay; yoksulların, şairlerin, yalnızların, aşıkların ve yetinmeyi bilenlerin içkisidir. İçinde alkol yoktur ama demi insanı sakinleştirir gerçekten.

Yaşanmışlıkları hatırlamak, eski günleri yâd etmek, önceki hallerimizi anımsayıp gülmek, yılların ne de çabuk geçtiğinin farkına varmak; işte dost muhabbeti ve yanında ince belli bardakta çay…

Muhabbetine bir bardak daha koy! Yanında simitte olsun.

Sohbetiniz ve muhabbetiniz daim olsun!

Sevgi ve saygılarımla efendim.

Naci Özkan

Yorum Ekle