Amasya İtimat

Milli Mücadele’nin ve Amasya Tamimi’nin 100. yıl dönümü kapsamında PTT Başmüdürlüğü tarafından ‘Atatürk ve Milli Mücadele Pul Sergisi’ düzenlendi.

Milli Mücadele’nin ve Amasya Tamimi’nin 100. yıl dönümü kapsamında PTT Başmüdürlüğü tarafından ‘Atatürk ve Milli Mücadele Pul Sergisi’ düzenlendi.

Milli Mücadele’nin ve Amasya Tamimi’nin 100. yıl dönümü kapsamında PTT Başmüdürlüğü tarafından ‘Atatürk ve Milli Mücadele Pul Sergisi’ düzenlendi. Programda, ilimizdeki gazilerimiz için üzerinde fotoğraflarının yer aldığı özel olarak hazırlatılan kişisel pullar, Vali Dr. Osman Varol ve protokol üyeleri tarafından kendilerine verildi.

Milli Mücadele’nin ve Amasya Tamimi’nin 100. yıl dönümü dolayısıyla bu yıl daha önem arz eden 12-22 Haziran Amasya Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında PTT Amasya Başmüdürlüğü’nce Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesi ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen serginin açılışını Vali Dr. Osman Varol gerçekleştirdi.

Sergiye, Vali Varol’un yanı sıra Garnizon Komutanı Tuğgeneral Nihat Ergün, Belediye Başkanvekili Hakkı Özşen,  PTT Değerli Kâğıtlar Daire Başkanı Mehmet Orhon, Amasya PTT Başmüdürü Cafer Bolat, protokol üyeleri, gazilerimiz ve vatandaşlarımız katıldı. Programda, PTT Başmüdürlüğü’nün ilimizdeki gazilerimiz için üzerinde fotoğraflarının yer aldığı özel hazırlattığı kişisel pullar, Vali Dr. Osman Varol ve protokol üyeleri tarafından kendilerine takdim edildi.

Konuşmasında Milli Mücadele dönemi öncesi yaşananları anımsatıp insanların gerçekten geleceğe umutla bakmasının mümkün olmadığı bir ortamda Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bir grup silah arkadaşının büyük gayretleri ve kesinlikle boyunduruk altına giremeyecek asil millerin ruhunu taşıyor olmaları sonucu ve gayretleriyle milletin uyanışının gerçekleştiğini vurgulayıp, Amasya’nın o kritik süreçteki önemine işaret eden Vali Varol, “İstanbul’dan 16 Mayıs’ta başlayıp önce Samsun’a çıkış ardından Havza daha sonra Amasya, bu süre içerisinde yurdun birçok yerindeki yavaş yavaş başlayan milli mücadele unsurlarıyla sürekli temaslar, bunun daha iyi noktaya nasıl getirileceğiyle ilgili detaylı çalışmalar, kendisi gibi vatanı, milleti ve bağımsızlığı için ölmeye hazır arkadaşlarıyla yaptığı istişareler ve bu istişareler sonucunda Amasya’da 100. yılını kutladığımız Amasya Tamimi ile Türkiye’deki mevcut durumun sağlıklı bir tespitinin yapılıp milletimize ve tüm dünyaya milletin istiklalini yine milletin azim ve kararının kurtaracağı, bu milletin kendi ayakları üzerine tekrar dikilip kendi bağımsızlığını elde edeceğinin haykırılması. Bu Amasya için Türk milletinin dara zora düştüğünde her zaman kapısını açmış ve tekrar ayağa kalkmasına vesile olmuş bu onurlu, gururlu memleket için bir başka gurur vesilesi olmuştur. Yine Türk milleti dara düştüğünde, zora düştüğünde Gazi Paşa’ya ‘Paşam Amasya emrinizdedir. Gazanız mübarek olsun’ diye kapılarını açan, binlerce insanla karşılayan, O’na burada cesaret veren, yüreklendiren, destek olan bu asil memleketin, güzel memleketin başka bir gurur vesilesidir.”  diye konuştu.

Programın ardından katılımcılar onuruna yemek düzenlendi.

 

Yorum Ekle