MEVSİM GİBİ

Sevgili Okurlar, yeryüzünde hiç bir canlı yoktur ki ölümü tatmasın. Hepimiz bir gün vakti saati geldiğinde o tadı tadacağız. Önemli olan, o tadı, tatlı tatmaktır.


 


O tadı tatlı tatmanın yolu ise bizi ve kâinatı, kâinattaki bütün canlıların yaratıcısı Yüce Allah’ın emirlerini yerine getirmektir. Onun için bir mevsime benzeyen insan hayatı, ilkbahar, yaz, sonbahar, kış gibi gelip geçiyor. Bu konuyu biraz açmamız gerekirse, ilkbahar çocukluk dönemimiz, yaz gençlik dönemimiz, sonbahar olgunluk dönemimiz, kış ise yaşlılık dönemimiz. Tabii bu dönemlere birçoğumuz ulaşamıyoruz bile, Kimimiz doğarken, kimimiz bebekken, kimimiz genç yaşta, kimimiz, yaş kemale erince kısaca vakit saat gelince, Yüce Rabbimizin bizlere lütfettiği nefes ne kadar ise o kadar bir ömür yaşıyoruz. Bu ömürü yaşarken kimimiz zengin, kimimiz fakir, gelip geçiyoruz şu fani dünyada, mevsimler misali. Bu kısacık ömrü yaşarken, Yüce Rabbimizin emirlerine uyabiliyorsak, onun emirlerini yerine getirebiliyorsak, ona şükür edebiliyorsak ne mutlu bize, ne iş yaparsak yapalım doğruluktan şaşmayalım.


 


Zenginlikte, fakirlikte Allah’tan. Veren Allah almasını da bilir. Bunun örneklerini çok görüyoruz. Onun için, hali vakti yerinde olan herkes, yani her Müslüman fakiri, dulu yetimi, kimsesizi görüp gözetmelidir. Çok kazanıp ta, hep bana olsun diyenlerin, birde bakıyorsunuz ki işleri kötü gidiyor, yanında dostları kalmamış. Kısaca kendilerini büyüklük hissine kaptıranlar toplumumuzca da dışlanıyor, sevilmiyor, mütevazı insanlarımız, alçak gönüllü insanlarımız ise saygı görüyor. Unutmayalım ki Allah ne derse o olur, önemli olan onun emirlerini yerine getirebilmektir. Mevla’m kendisinin emirlerini yerine getiren kullardan olmayı herkese nasip etsin (amin).


 


Nasihat içeren bir şiirimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Buyurun okuyalım, Allah hepimizin yâr ve yardımcısı olsun.


 


Saygı ve sevgilerimle.


 


MEVSİM GİBİ


Sultan Süleyman’a bile kalmadı dünya


Esersin rüzgâr gibi, hiddetin kime


Olsan da padişah olsan da köle


Mevsim gibi gelip geçiyor insan


 


Dünyada adalet verenlerden ol


İbadeti doğru yapanlardan ol


Mevla’nın rızasını alanlardan ol


Mevsim gibi gelip geçiyor insan


 


Yaradan var bizleri, kul hakkı yeme


Aydınlık yolunu karanlık etme


Zalim olup ta dünya benimdir deme


Mevsim gibi gelip geçiyor insan


 


Allah’tır canı veren de alan


Fakir ile mazlum hep darda kalan


Mazlumdur önce cennete varan


Mevsim gibi gelip geçiyor insan


 


Her zaman veren el gibi ol


Verdiğini söylemeyen dil gibi ol


Allah’a koşan kul gibi ol


Mevsim gibi gelip geçiyor insan

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.