Mail kullanımı hakkında bilmeniz gerekenler

E-posta veya e-mail, belirli hizmet sağlayıcıları aracılığı ile internet ağı üzerinden kişilerin haberleşmesini, iletişime geçmesini sağlayan bir hizmettir. Modern çağın olmazsa olmazlarından bu hizmet neredeyse en önemli iletişim araçlarından biri, özellikle iş dünyası için. Tabii bu popülerliğe ulaşması biraz zaman aldı. 1970’li yıllarda atılan ilk e-posta ile beraber başlayan serüven her geçen yıl büyüdü.

Kısa bir süre içerisinde normal postadan çok daha fazla kullanılmaya başlanan bu hizmet, internetin ve bilgisayarların yaygınlaşması ile beraber çığ gibi büyümeye başladı. Özellikle son yıllarda akıllı telefonların da bu kullanımı arttırdığını söylemek lazım. İş dünyasından herkes günümüzde artık en az bilgisayar kadar telefondan da maili kullanıyorlar.

Mail adreslerimizin, iletişim dışında da bir çok kullanım alanı mevcut. Dosya, belge, fotoğraf, video paylaşım aracı olarak da kullanılabiliyor. Örneğin, Excelde oluşturduğumuz bir belgeyi başka bir kişiye e-posta aracılığı ile gönderebiliriz. E-posta sistemleri artık bulut hizmeti de sağlamaktadır. Yani, belirli bir kotaya kadar ücretsiz olarak dosya, fotoğraf, video vb. gibi şeylerimizi bulut sistemi üzerinde saklayabiliriz. Ek olarak günümüzde neredeyse hiç bir uygulamaya/siteye artık e-posta giriş adresiniz olmadan kayıt olamıyorsunuz. Üye olmak istediğiniz uygulama/site bir çok bilgiyi sizden talep ediyor. İstediği bilgileri girmenizi de zorunlu kılıyor. Söz konusu üyelikler için gerekli bilgileri girdikten sonra , e-posta  adresinize aktivasyon linki atıyor. Üyeliği tamamlamak için mail giriş yaparak gelen aktivasyon linkine tıklayarak üyeliğinizi aktif etmenizi uygun buluyor ve üyeliğinizi bu şekilde tamamlamış oluyor.

Yorum Ekle