Amasya İtimat

MAHALLEMDEKİ ÜSTAD

   Dereli esnaflarından (Cabioğulları’ndan) Hamza Bey’in oğullarından birisi olan Nazım ağabeyle karşılıklı semaver çayını yudumlarken, “Bana kendinden bahsetsene” diyorum, zat-ı muhtereme…
Derin bir iç çekiyor, gözleri doluyor. Birden başlıyor kendini anlatmaya.,,
“78 yaşındayım. Biz 5 erkek kardeşiz, üç de kız kardeşim var, Dereli’de doğdum. İlkokula Dereli’de başladım. Erbaa’da okulumu bitirdim.
Tatillerde annem dikiş yaparken dikkatle onu izleyerek, dikişi azda olsa öğrendim.
Erbaa’da terzilerin yanına uğrar, onlardan da pantolonun nasıl dikildiğini öğrenmeye çalıştım.
Taşova’da Terzi Rasim Usta’nın yanında staj yapmaya başladım.
Rahmetliden pantolon dikmenin inceliklerini iyice öğrenmiştim. Bir yakınım vasıtasıyla İstanbul’a gittim. Beni Ermeni asıllı terzi Abraham Güneryan’ın yanına kalfa olarak verdiler. Yanında 3 yıl çalıştım.
İstanbul’da kendime fazla bakamadığımdan olacak ki; hastalandım. Ömer ağabeyim beni alıp, Taşova’ya getirdi. 4 yıl bana çocuk gibi baktılar. Artık iyileşmiştim. Ömer ağabeyimin yazlık ve kışlık sinemalarında bilet keserek iş hayatına tekrardan atıldım.
Bu işlerin bana göre olmadığını bildiğimden esas mesleğim olan terziliğe tekrar döndüm. Sene 2008, hâlâ terzilik mesleğini sürdürü-yorum.
Anamı, Ömer, Kenan ve Namık kardeşlerimi kaybetmiş olmanın verdiği acılara rağmen hayatla mücadelem sürüyor.”
Kelimeler boğazında kalmış ve zaman da su gibi akmıştı.
Bu arada, Nazım ağabeyin sesinin iyice çatallaşması ve gözlerinin dolu dolu olması karşısında, semaverimizde etkilenmiş olacak ki; onun da dumanının yok olmasına ve sönmesine de şahit oluyordum.
Samsun Devlet Hastanesi Başhekimi Ferhat Günaydın’ın bile ilk doktor önlüğünü dikme onuru yaşayan Nazım ağabey; sanat müziğine olan düşkünlüğü ile mahallemizde tanınmaktadır. Kendisi aynı zamanda çok iyi UD çalabilen bir müzisyendir.
Taşova’da sadece ilk bayan terzisi olarak tanınmamış, güzel Türkçesiyle de çevresine iyi bir örnek teşkil etmiştir.
Sevecen, hoşgörülü, yetenekli olmasına rağmen ilçemizde kıymeti sonradan anlaşılacak olan değerli ağabeyimize sağlıklı ve uzun ömürler diliyor, ellerinden öpüyorum.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.