Amasya İtimat

KUZEY HATTIMIZDAKİ TEK DEĞİRMENİMİZ..

Taşova ilçemiz sınırları içerisinde üç tane kalan su değirmenlerinden biri Yukarı Baraklı’da, diğeri Çaydibi beldesinde diğeri de Aşağı Gökdere’de. Üç değirmende de işler her geçen azalıyor.

52 yaşındaki Mustafa Ünlü yaklaşık çeyrek asırdır babasından devraldığı mesleği sürdürmeye çalışıyor. Aşağı Gökdere’deki değirmenin hikayesi  42 yıl önce Gökpınar (Horus u)’da iki buçuk asırdır bu mesleği sürdüren Genç ailesine alternatif olarak kendilerini köylülerinin mahalle baskısıyla bu mesleğin içinde buldukları döneme uzanıyor.

Ölene  kadar  bu  mesleği sürdüreceğini  vurgulayan Ünlü:

“Bu Değirmeni köydeki atalarımız yaklaşık elli yıl önce yaptılar. Ancak teknoloji galip geldi  ve çalıştıramadıkları için kapanma durumuna geldi. Kapanmasına gönlüm razı olmayınca  ben de alıp çalıştırmak mecburiyetinde kaldım. 20 yıl oldu. Şu an  çevremizde başka bir değirmen kalmadı. Burayı devam ettirdiğim için hem köyüm, hem de çevre köyler  memnun.  Halen bu değirmenden Sofualan, Çökekli, Yeşiltepe, Gökpınar gibi yaklaşık 15 köy faydalanıyor. Yulaf, mısır, siyez, arpa gibi ürünleri işleyip hem un, hem de hayvan yemi yapıyorum. Buradan kazandığım ile hem geçimimi sağlıyorum hem de  çocuklarımı  okutuyorum.” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle