KUTLU DOĞUM HAFTASI KONFERANSINA YOĞUN İLGİ

KUTLU DOĞUM HAFTASI  KONFERANSINA YOĞUN İLGİ

 

 

 14-20 Nisan 2011 Kutlu Doğum Haftası çerçevesinde Belediye Düğün Salonu’nda  saat 20.00 de   İl Müftüsü Ali Maraşlıgil,”Hz peygamberimiz ve Merhamet  Eğitimi” konulu  konferansı çok sayıda davetli ayakta dinledi.

İlçe Müftülüğüce hazırlanan gecenin  programı ,saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı . Tepe Camii İmam Hatibi Hayri yılmaz Kur-an-ı Kerim   ziyafeti sundu.

Günün anlam ve önemini belirten sunum konuşmasını  İlçe Müftüsü Osman Bircan Tuğlu  yaptı.1989 Yılından beri kutlanmakta olan Kutlu Doğum Haftası’nın bu yılki konusu  “Hz. Peygamber ve Merhamet  Eğitimi” dedi.Konuşmasını sürdüren Tuğlu “ Sizleri buraya getiren içinizdeki peygamber sevgisi,  ne mutlu bizlere ki böyle bir peygamberin ümmetiyiz bizlere şefaat edecek böylesi şerefli bir peygamberimiz var.Bu akşamki  konferansımızın konuşmacısı  İl Müftümüz Ali Marşlıgil ” dedi.

İlçe Kaymakamı İbrahim Halil Şivgan konuşmasında ,Peygamberimizin  merhameti eğitim alanında da yerini buluyor.”  Savaş sonrası esirlere , kim 10 Müslüman’a okuma yazma öğretirse serbest bırakılacak “sözleri  eğitim olanında ki  merhametini bizlere gösteriyor dedi.

 Konuşmacı olarak katılan İl Müftüsü Ali Maraşlıgil ,2011 yılı Kutlu Doğum Haftasında toplumumuzun lügatinden silinmekte olan ve yokluğu aile içi şiddet, baskı vb. toplumsal olumsuzlukları tetikleyen olmazsa olmazımız, en önemli toplumsal gereksinimiz Merhamet konusu.” Hz. Peygamber ve Merhamet Eğitimi” başlığı altında açıklamaya yapacağını söyledi

Merhamet etmeyene merhamet olunmaz hadisi, kişiye ahiret sorumluluğunu da hatırlatmaktadır.  Biz bu dünyada insanlara ve tüm canlılara merhamet etmeliyiz ki Alemlerin Rabbinin merhametini ve Peygamberimizin şefaatin ümit edebilelim,Beş vakit namaz kılan bir insan 160 kez Allahın rahmetini ve merhametini tekrar ediyor.Namaz, oruç,hac Allahın kalıcı rahmeti ve merhametidir.Peygamberimiz alemlere rahmet olarak gönderilirken, merhametiyle de örnek bir insandır.Maraşlıgil,  Ashab-ı Kiramında merhametli olduğunu anlatırken  ilgi çekici örnekleri davetliler pür dikkat dinledi.

Hazırlanan Kutlu Doğum Haftası programına;İlçe Kaymakamı İbrahim Halil Şivgan, Emniyet Amiri Hüray Sancı,Belediye Başkan Vekili Ali Kurt,belde belediye başkanları,siyasi parti temsilcileri ,köy muhtarları , din görevlileri ve çok sayıda davetli katıldı. Girişte  davetlilere tatlı ikram edildi.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.