FARAVGA DA 140 METREDEN SANİYEDE 35 LT SU ÇIKTI videosunu izleyin…

         FARAVGA SUYA KAVUŞUYOR

 

2004 Yılında Faravga’nın sulu arazi olması  düşüncesi ile Fazlı Kuru ve Gönül Hayati Özkan’ın başlattığı  uzun süreli çalışmalar, 2011 Yılı Nisan ayında mutlulukla sonuçlandı.

Araştırmalar sonunda  ilk etapta 3 Adet sondaj kuyusu projesine  kara verilmiş olup, yeri  tespit edilen Başyatak Mevkii’ne 2009 yılında ilk sondaj kuyusu açıldı. Proje çerçevesinde kalan iki adet sondaj kuyusu için,Özel İdare ve DSİ ile yapılan protokole , Ziraat Odası ,Sulama Birliği de katılarak  çalışmalara kaldığı yerden devam edildi.

Samsun DSİ 6. Şubesi   elemanları  3 Nisan 2011 günü sondaj makineleri ile Farvga’nın Yulaf Çukuru Mevkiin’de çalışmalarına  başladı .İlçe Kaymakamı İbrahim Halil Şivgan,İl Genel Meclis üyesi Gönül Hayati Özkan ,Fazlı Kuru,Sulama Birliği Başkanı Hasan Akün,Ziraat Odası Başkanı Hasan Dikmen çalışmalarla  yakından   ilgilendi .Bu hummalı çalışma sonunda  17 Nisan 2011 günü 140 metreden saniyede 35 litre suyun yüzeye çıkması sağlandı.

18 Nisan Pazartesi günü ÜÇÜNCÜ sondaj kuyusunu açmak üzere  aynı ekip daha önce açılan  1.ci   sondaj  kuyusu yakınlarında  çalışmak için hazırlıklara başladı. Burada da aynı tempo ile çalışılacağını  söyleyen 7 kişilik ekibe teşekkür ediyoruz.

Bu sondaj kuyularından çıkan suyun ,damlama ve yağmurlama sistemi ile 3000 dönüm araziyi  sulayacağı öğrenildi. Fazlı Kuru ;”Bu  çalışmalar devam edecek , 10.000 dönümlük bir alanı sulu arazi olarak düşünüyoruz, 70.000 dönümlük Farvga’nın her yerinde bu tür sondaj çalışmaları  yapılabilecek ortam var.Farvga’nın ,  üzüm bağları,sebze ve meyve fidanları ili dolu olarak düşünmek çok güzel ,Faravga Taşova’mız  halkı için yeni bir kazanç kapısı olacak” dedi.

Faravga’nın suya kavuşmasında  yakın ilgi gösteren;  Kaymakam  İbrahim Halil Şivgan’a,Taşova Belediyesine , DSİ,Özel İdare Müdürlüğüne,İl Genel Meclisi Üyesi Gönül Hayati Özkan’a,Ziraat Odası Başkanı Hasan Dikmen’e,Fazlı Kuru’ya,Sulama Birliği Başkanı Hasan Akgün’e,Muhtarlara teşekkür ediyoruz.

         

                                     CHA-TAŞOVA GAZETESİ 

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.