Amasya İtimat

KUŞBURNU AZALDI FİYATLAR YÜKSELDİ.

Anadolu’nun bir çok yerinde yetişen İlçemizde ise  yüksek yerlerde yaylalarda ,tarla kenarlarında ve çalılıklarda biten ve C vitamini bakımından çok zengin olarak yaratılan kuşburnu tam bir vitamin deposu.

Kainat eczanesinde yaratılan kuşburnular,dikenli olduğu için toplaması zor olmasına rağmen doğada kendiliğinden yetişen kuşburnu kış aylarında sofraların vazgeçilmezi.Bazı kadınlar ise topladıkları kuşburnunu pazarda satarak evinin geçimine katkı sağlıyor. Kuşburnu bitkisinin bünyesine derc edilen birçok şifa verici nitelik vesilesiyle pek çok rahatsızlığa iyi geldiği biliniyor.

      Bıçak kadar keskin çengelli dikenler arasından tek tek toplanıyor. Pazarlarda tezgahtaki yerini alan kuşburnunu geçtiğimiz yıl kilosu 3  lira iken  bu yıl  5 TL den satılıyor.İstanbul’da yaşayan  gurbetçiler buradan kuşburnunu aldıklarını dile getiriyor.

Kuşburnu pekmezi satan  Ertan Eryurt  ve eşi Yasemin Eryurt; “Yerli kuşburnu pekmezi, şu an pek fazla kuşburnu yok. Biraz pahalı  12 TL’den satıyoruz.Tamamen yerli,  C vitamini deposu. El yapımıdır. Eşimle beraber yapıyoruz.”      dedi

Satıcı Rıza Kayım, “Bu sene  kuşburnu  bu bölgede olmadığından dolayı Sivas bölgesinden geliyor. Fiyatlar geçen seneye göre pahalı 5 TL, geçen yıl aynı kuşburnunu 3 TL’den satıyorduk. Taşova bölgesinde kuşburnu maalesef yok denecek kadar az. Kuşburnu pazarın gözdesi oldu” dedi

 

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.