Amasya İtimat

KURBAN’A DAİR

Bilindiği üzere Kurban, Allah’a yakınlık için kesilen hayvanın adıdır. İlahi buyruğa boyun eğmek ve sadakat göstermek anlamlarına gelen kurban, tarihi seyriyle bütünleşme, iç dünyamıza yoğunlaşma ve samimi bir yöneliştir. Nimetlere şükür ve bir sınav başarısıdır. Azaptan rahmete ermeye vesiledir. (Saffat 103..)

“Eti ve kanı (cismi) bir yana, Allah’a sadece iyi niyetimizin ulaştığı” kurbanlarımız manevi getirisi/kazanımı büyük bir ibadettir.

Kurban günlerinde getirilen “Allahü ekber Allahü ekber, la ilahe illallahü vallahü ekkber, Allahü ekber ve lillahil hamd” sözleriyle gönüllerimiz maneviyat ikliminde buluşur, kalplerimiz yumuşar, kurbanlarımız ile günahlarımız bağışlanır, ömrümüz bereketlenir ve kulluğumuz güçlenir. Rızkın şükrü ile eda edilen dini hükmün sevinci birlikte yaşanır. (Hac 32-37/Furkan 77)

Öyle ki;
İmkanı olanlar kurban keser aynı inançta birleşir, imkanı olmayanlar ile paylaşır gönüller birleşir ve kaynaşır. İşte bu insanı hayran bırakan emsalsiz bir inanç sistemidir.
Paylaşmak, Müslümanların kadim bir geleneği ve yardımlaşma sıfatıdır. Diyanet, Kızılay ve diğer kuruluşlarca yürütülen vekalet yoluyla kurban paylaşımı; dünyadaki muhtaç Müslümanlar/insanlar için açılan rahmet kapısıdır, şefkat eli, merhamet köprüsüdür, iyilik ve ikram sofrasıdır. Hatta bir hidayet vesilesidir. Anlatıldığına göre, Diyanet Vakfı görevlilerince Afrika’da kurban payı/paketi dağıtılırken bir Hıristiyan köye rastlamışlar ve kurban payından onlara da vermişler. Bu davranış o köyün hepsinin hidayetine vesile olmuştur.

Efendimiz (s.a.v)in lisanıyla “bir kişinin hidayetine vesile olmak” dünyalara değer bir sevaptır.

Unutmayalım!
Maddi hayatta su nasıl bir hayat ise, manevi hayatta da iyi niyet hayattır. Çok veren maldan az veren candan dendiği gibi, az da olsa amellerimizin sevabını iyi niyetimizle artıralım, gönüller kazanalım.

Başkalarının acısını dindirmek için acı çekmek hakiki sahavettir.
Allah kurbanlarımızı ve hayırlarımızı kabul eylesin.
Bayramınız mutlu ve mübarek olsun.

Yaşar Özdemir
18/07/’21

Yorum Ekle