KÖYLERİMİZ VE ÇEVRE KİRLİLİĞİ

Kıymetli dostlar;
Bildiğiniz üzre çevre kirliliği bütün dünyada büyük bir sorun iken, malesef ülkemizde de büyük bir sorundur.
Bunu çok iyi bildiğimiz halde yaşadığımız köylerimizde çevre kirliliğini önleyecek hiç bir tetbir almadığımız gibi, üstüne üstlük çok hızlı bir şekilde çevremizi kirlettiğimizin farkında bile değiliz.
Köylerimizde yaşayan köylülerimiz dahil, her hangi bir yerden gelip geçen vatandaşlarımızında Köy yollarımızın kenarlarına atıkları çöp poşetlerini, cam ve plastik şişeleri görmemezlikten geldiğimiz acı bir gerçektir.
Özellikle yaz aylarında, şehirlerde yasayan vatandaşlarımızın, gurbet ellerden çıkıp doğduğu ve büyüdüğü ekmeğini suyunu içtiği baba yurtları köylerine gelerek, buraları ziyaret etmeleri takdire değer bir davranıştır.
Fakat buralarda kaldıkları süreler içerisinde, yedikleri içtikleri gıdaların çöplerini bir poşete doldurarak köy yollarımızın kenarlarına, o güzelim ormanlarımızın içlerine, dere sularımızın kenarlarına atmaları ve çevre kirliğine sebep olmaları çok üzücü bir durumdur.
Böyle yapmak yerine poşetledikleri çöpleri araç bagajlarına koyarak, kasaba ve ilçelerdeki çöp konteynerlerine atmaları daha doğru olmazmı.
Sevgili dostlar;
İleride çok büyük çevre kirliğine sebep olacak bu duruma vatandaşlarımızın çok duyarlı olmasını ve yaşadıkları köylerinin çevrelerine çöp atmamalarını, attırmamalarını tavsiye ediyorum..
Bu konuda belediyelerimizde ciddi bir sorumluluk düşmektedir köylerimizde yaşayan vatandaşlarımız bu konuda bilinçlendirilmelidir.
Ayrıca belediyelerimiz her köye bir çöp konteyneri kampanyası başlatarak, köylerimize acilen birer çöp konteynerleri koymalıdır. Belediyelerimiz bunu yaparak hem çevre kirliliğini önlemiş olur, hemde halka hizmet etmiş olur.
Bu sorunda böylece çözümlenmiş olur.
Saygılarımla.
S. Aslan

Yorum Ekle