Amasya İtimat

KÖYDE BADMİNTON TAKIMI

İlçemize bağlı Belevi köyü İlk ve Ortaokulunda Beden Eğitimi Öğretmeni Ahmet Çiftçi tarafından Badminton takımı oluşturuldu.

Beşi kız beşi erkek toplam on öğrenci ile kurulan Badminton  takımı, ilçemizde köy bazında ilk badminton takımı olma özelliğini taşıyor.

2020 yılı Şubat ayında Amasya’da yapılacak olan Okul Sporları Badminton dalı Yıldızlar kategorisine katılacak olan takımımıza başarılar diliyoruz.

 

Badminton Nedir?

Tüytop ya da badmintonraket ve bir tür tüylü topla oynanan tenis benzeri bir oyundur.

Kaz tüyünden yapılma bir top ve raketle oynanan bir oyun olan Badminton, topun file üzerinden rakip alana atılması ve geri dönmesini sağlamak amacına dayanan bir spor dalıdır.

Badminton, kolayca öğrenilebilen, erkek ve kadın, 7 yaşından 77 yaşına kadar bütün yaş grubunda insanların yapabildiği ender spor dallarından biridir. Tenis oyunları gurubundan olması nedeniyle rakipler arasında bir net(file) bulunur. Dolayısıyla herkes kendine ayrılan sahada oynar, topu (tüytop) oldukça zararsızdır, böylece yaralanma veya sakatlanma riski en düşük etkinliklerdendir. Her yaşta ve her performans düzeyinde oynanır ve zevk verir, kişiyi zorlamaz, aşırı yüklenmenin kötü sonuçları oluşmaz. Özellikle ayak hareketleriyle sahayı tutma ve hamleleriyle Türkler’in ata sporu kılıç kullanmaya benzemektedir

Yorum Ekle