Koskoca Yeşilırmak nehri bile kendini kaştaramıyor !..

Suşehri ile Zara arasından Kösedağ’dan doğan ve çevre kaynakları ve dereleri toplayarak Tozanlı Suyu adıyla akışa geçer. Üzerinde 32 km² genişliğinde Almus Barajı bulunan ve ilçemizden de geçen Tozanlı ırmağından Almus Barajına su alındığı için ırmağımızın hali içler acısı. Tokat merkez, Turhal’dan sonra  Amasya merkezden ve Taşova’nın kenarından geçerek Andıran köyümüzün 3 kilometre doğusunda  Gümüşhane’nin  Çimen Dağları’ndan kaynaklanan Kelkit çayı ile birleşerek Yeşilırmak nehri adını alır.

Özellikle Nisan sonunda dolmaya başlayan Mayıs aylarında lebalep olan Hasan Uğurlu barajının dolgusunun mevcut görüntüsü görenleri hayrete düşürüyor.

Karsavul köyümüzün Zana mezrası Yeşilırmak nehri kenarında yer almakta olup özellikle Nisan-Ağustos aylarında doyumsuz manzaralara sahip bir yöremiz. Bu aylarda karşıdan karşıya yaklaşık 300 metre genişlik bulunması gerekirken, halihazırda Yeşilırmak nehrinin genişliği 30 metre civarında ve adacıklarla kaplı…ÖBarajın Karsavul köyü  Zana (Çamaltı) mezrasından  aynı aylarda geçen yıl görünüşü

Yorum Ekle