KÖPRÜYE İSMİ VERİLDİ

22 Eylül 2017 günü bir saldırı sonucu hayatını kaybeden Dereköy Muhtarı Fahri Uçar’ın ismi Alpaslan ve arazi yoluna yapılan köprüye verildi. Daha önce eski bir elektrik direğinden yapılan tek kişinin geçebildiği köprü böylece araç trafiğine açılmış oldu.

2016 yılı Ekim ayında Amasya İl Özel İdaresi tarafından inşaasına başlanan köprü 2017 yılı Mart ayında ulaşıma açılmıştı. Köprünün ismi “Muhtar Fahri Uçar Köprüsü” oldu.

Dereköy ilçemize en yakın köylerden biri olmasına rağmen, 22. Asra 82 yıl gibi kısa bir süre kala (!) cep telefonu nimetinden faydalanamıyorlar. Köy halkı GSM Oparatörlerinin bir an önce bu sorunu çözmesini bekliyorlar.

Dereköylü gençler, menfur olaydan sonra köyün birliğini yeniden pekiştirmek için “Sevdamız Dereköy” isimli Watshap gurubu oluşturarak, köyün İstanbul ve Yurtdışı ayağını harekete geçirdiler. Üç ay gibi kısa sürede köyün sorunlarını belirleyen gurup,köy muhtarı, ihtiyar heyeti ve halkın katkıları ile Dereköy’ün girişine devasa bir “Hoşgeldiniz” tabelası yerleştirdiler. Yeni yapılan köprü girişine merhum muhtar Fahri Uçar’ın ismini taşıyan tabela takılırken, Kabristan kapısı genişletilerek onarıldı. Kabristan girişindeki abdesthanenin suyu yeniden alınarak, üzeri kapatıldı. 2018 yılı için takvim bastıran  gurup, İstanbul’da ilçemiz Sanayi mahallesi muhtarı Mahir Uçar’ın katılımı ile iki kez toplantı düzenledi.

“Sevdamız Dereköy” gurubu 3. İstanbul buluşmasında köyün öncelikli sorunlarını belirlemek ve İstanbul’daki Dereköylüleri bir araya getirmek için dernek kurulmasını planlıyor.

 

Yorum Ekle