Amasya İtimat

KOLBASTI

0
418

Karadeniz yöresinin insanı çağrıştıran bu hareketli oyun; son günlerde tüm Türkiye’de popüler bir oyun olarak kabul görmüştür.


 


Her ne kadar Giresun ve Trabzonlular tarafından sahiplenilmek istense de, KOLBASTI; tüm ülkemiz insanlarının vazgeçilmezi olmuştur.


 


Okul eğlencelerinde, bayramlarda, düğünlerde hep kolbastı oyunu ile karşılaşmaktayız.


 


Karadeniz insanının uyanıklığını ve hareketliliğini anlatan kolbastı oyunu, bana göre; bu yaza da damgasını vuracak ve uluslararası bir oyun olarak tüm ülkelerde kabul görecektir.


 


Kolbastı; aslında kısa bir tiyatro gösterisidir. Deniz kenarında alem yapan gençlerin, kendilerini kontrol etmek için gelen koruculara yaptıkları numaradan ortaya çıkmış ve oyun olarak da günümüze kadar gelmiştir.


 


Korucuların baskınını, kıvrak zekâlarıyla yani; oyun oynuyormuş gibi yaparak atlatan Karadeniz gençleri; aynı zamanda Türk insanının ani durumlarda kafasını nasıl çalıştırabildiğine  bir ispattır.


 


Bu oyunu; özellikle 40 yaş ve üstünün oynamasını sakıncalı görüyorum.


 


Büyük bir efor ve kondisyon gerektirdiği için kalp krizine bile yol açabilecek Kolbastı; tam bir genç oyunudur.


 


Tüm Türkiye’yi kasıp kavuran, çocuklara ve gençlere çok yakışan bu oyunu; bu yaz Taşova’da yapılacak düğünlerde epey bir izleyeceğiz.


 


Önemli olan bu hususta Kolbastı’nın tüm dünyada tanıtımının yapılmasıdır.


 


Ülkemizde futbol oynayan yabancılar bile, bu oyunu severek oynadıklarına göre, bir Türk geleneği olarak Kolbastı oyunu tüm dünyada fırtına gibi esecektir.


 


O halde, krize rağmen isterseniz hep birlikte bu yaz da HOPTEK diyelim.


 

Yorum Ekle

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz