KIRKHARMAN YENİLENİYOR…

İstanbul’da geçtiğimiz yıl kurulan Kırkharman Köyü Derneği birbirinden güzel projeler ile yeniden Kırkharman köyünü, eskisi gibi gözde bir köy olması için ihya etmeye çalışıyor.

Dernek Başkanı Naci Özkan gazetemize verdiği demeçte; “1996 yılında kapanan Kırkharman Köyü İlkokulu ,taşımalı eğitime geçilmesi ile 1997 yılında Çaydibi köyünde eğitime devam etti. Ancak Köy Okulu bu arada geçen yıllara yenik düştü. Kullanılamaz hale gelen okul , Kırkharman Köyü Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğinin çabaları ile Köy muhtarlığının da desteğini alarak tadilat çalışmalarına başladı.
Derneğimiz okulun tadilat çalışmalarını başlatarak Kırkharman halkının Sosyal amaçlı kullanımı için kolları sıvadı. İstanbul, Ankara ve Amasya’dan maddi yardımlar bularak köylünün de tam desteği ile yenileme çalışmalarına 20 Nisan günü başladık. Çalışmalar esnasında zemindeki çürüyen tahtaların sökülmesi esnasında eskiden okuyan öğrencilerin düşürdükleri kalemleri ve silgileri çıktı. Bunları bir anı olarak saklayan  derneğimiz, manevi değerleri olduğunu ve bu bulunan manevi hazineyi saklayıp ileriki zamanlarda düşündüğü müzede sergilemeyi ve hatıraları canlandırmayı düşünüyoruz. Ramazan ayında verilecek iftar programına yetiştirilmesi planlanan çalışmalara hızla devam ediliyor. Okulun camları satın alındı, etrafında bozulan duvarların tamiri ve kapatılması içim kum, çakıl çimento, tel ve çit alındı. Kapıları sipariş edildi. Aydınlatmalar için gerekli teknik alt yapıyı hazırlıyoruz. İlk günden çalışmalar köylüye güzel bir heyecan verdi. Çalışmaların başlamasıyla birlikte şehirlerde yaşayan köy halkı çalışmaların başlamasıyla desteklerini sürdürdü.
Okulun bahçe düzenlemesi de planlarında olan Derneğimizin tüm Taşova halkından bir ricası var. İlçemiz halkından da yardımlar bekliyoruz. Yardım etmek isteyen ilçe halkının ve kuruluşların Dernek Başkanı Naci Özkan’ın
Denizbank hesabına TR160013400000151027300003 yardımları yollamasının köylüye ve Okulun yenilenmesine katkısı olacağını ve halkımızı son derece mutlu edecektir. 6 Haziran 2019 günü Derneğimizin düzenleyeceği Kırkharman Köyü Baraj Şeniliği ve Aile Pikniğine de tüm çevre köyleri ve ilçe halkımızı davet ediyorum. 6 Haziran 2019 günü düzenleyeceğimiz şenlikler için Taşova’dan Orhan Türkoğlu ile anlaştık. Dernek, Sanatçı olarak yöremiz sanatçılarından İlknur Caba’dan ile anlaşma yaptık. Eğlenceli geçmesi beklenen piknikte ayrıca köy kadınlarının yöresel örgüler ve el sanatları ile yine yöresel peynir ve diğer üretimleri derneğe katkı amaçlı piknikte satmayı düşünüyoruz. Tüm Kırkharman halkı heyecan ile Derneğin faaliyetlerine desteklerini veriyor.Okulundaki çalışmaların bir an önce bitirilmesi için gayretlerini sarf ediyorlar.” dedi.

Yorum Ekle