Amasya İtimat

KİM KAZANDI KİM KAYBETTİ

Amacımız herhangi bir yerleri yermek değil zülfü yâre dokunmaktır. 1988 yıllarında hızlı bir şekilde ilçelere sağlık meslek liseleri açılırken 1992 yılında da ilçemize sağlık meslek lisesi Kaymakamlığa ait yurt amacıyla yapılan binada eğitim öğretime başlamıştır. İlçemize açıldığı günden bu yana hizmet veren ve ülke genelinde ilk sıralarda sağlık personeli ve memur yetiştiren okulumuz 20 yıl gibi bir süreçte kendi binasına bir türlü kavuşamamıştır.   İlerleyen süreçte ilçemize hangi hizmet gelecekse siyasilerin aklına ilk gelen yer Sağlık Meslek Lisesinin ya kapatılarak yada başka yere taşınarak bu binanın kullandırılması fikri benimsenmiştir. Sağlık Meslek Lisesinin kullandığı binaya Meslek Yüksek Okulu,Polis Meslek Yüksek Okulu , Üniversitenin çeşitli bölümleri, İlçemize yurt, hayali olarak açılıp durdu.Keşke açılabilseydi Amasya’nın diğer ilçeleri Üniversiteden nasiplenirken Taşova’da Yüksek Okula kavuşabilseydi.Bu süreçte Sağlık Meslek Lisesi çalışanları, öğrencileri ve velileri sürekli huzursuz edilmiştir.Taşındınız,taşınacaksınız,gittiniz,gideceksiniz lafları ortalıkta dolaşıp durmuştur.


Sağlık Meslek Lisesinin kullandığı Kaymakamlığa ait olan bina çürük gerekçesi ile boşaltılıp, Sağlık Meslek Lisesini Anadolu Lisesi ile birleştirip iki okulu bir binaya sıkıştırmışlardır. Ders yetersizliği nedeniyle sağlık Meslek Lisesinin ATT (Acil Tıp teknisyenliği) bölümü kapatılmak zorunda kalmıştır. Sağlık Meslek Liselerinin ve özelikle de ATT bölümünün yıldızının parladığı ve öğrencilerin girebilmek için çok talep ettiği bir dönemde ilçemizde derslik yetersizliği nedeniyle Sağlık Meslek Lisesine öğrencinin alınamamasının vebalini hangi siyasi üstlenecektir?


Seçim arifesinde ilçemize asılan afiş ve pankartları hatırlayalım. TAŞOVAMIZA ÜNİVERSİTE HAYIRLI OLSUN! Sonuçta ilçemize Meslek yüksek okulu da açılamamıştır. Burada asıl sorun 20 yıldır siyasilerin ve bürokratların ilçemize bir sağlık meslek lisesi binası kazandırmamalarıdır. Bizim siyasiler kusura bakmasın sadece acaba çocuklarımıza iş  bulabilir miyiz tayin yaptırabilir miyiz  derdinde olunca bu problemlerini  halletmeye çalışınca Milletvekilinden başka da bir şey isteyemiyorlar.Burada amacım sadece mevcut siyasi iktidarı yermek değil  bu her dönem böyle olmuştur. Sonuçta ilçemiz insanları Amasya’nın diğer ilçeleriyle kıyaslama yapıyorlar bu yanlış bir durum diğer ilçe bürokratları ve siyasileri iyi çalışıyorlarsa hizmet alıyorlarsa tebrik etmek lazım. İlçemize milletvekilleri geldi belirli yerleri ziyaret etti diyorlar bunu da marifet sayıyorlar gelen milletvekilleri ilçemize ne kazandırdı ne kaybettirdi buna bakmak lazım.


İlçemizin yetiştirdiği kıymetli iş adamı Sayın Fuat BURSALI Beye Sağlık Meslek Lisesi binasının olmadığı söylenince kendisinin binanın masraflarının yarısını karşılayacağını söylemiş ve bina yapımı için 400 milyon tl bağışta bulunmuştur. İl Özel İdare hesabına 9 ay önce para aktarılmış ve Sayın valimiz başkanlığında protokol imzalanmıştır. Bürokratik işlemlerden dolayı geçen bu 9 ay zarfında inşaat bir türlü başlatılamamıştır.


  Sağlık Meslek Lisesinin binası ne kadar kısa sürede yapılırsa kapanan Acil Tıp Teknisyenliği bölümü o kadar kısa sürede geri açılacaktır. Aksi halde ilçemiz için önemli bir kayıptır. İlçemiz Sağlık Meslek Lisesi sağlık meslek liseleri arasında memur atamalarında devamlı derece yapmaktadır. İlçemizin gençlerinin iş kapısı, bacasız fabrikası olmuştur.


Sonuç olarak siyasilerimizden ve yetkililerimizden isteğimiz İlçemizin önemli eğitim kurumlarından olan Sağlık Meslek Lisesinin biran önce kendi binasına kavuşmasıdır.


2012/2013 Eğitim öğretim yılı öğrencilerimize, velilerimize, eğitim çalışanlarına hayırlara vesile olsun. Saygılarımla

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.