KAVUNCUOĞLU’nun BASIN AÇIKLAMASI: 29 YILDA 2,5 MİLYAR TL KAYIP

”Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifinin, Amasya Şeker Fabrikası ve diğer iştiraklerinden 29 yıldaki kaybı, yaklaşık 2.5 milyar TL olarak hesaplandı .

Amasya Pancar ekicileri kooperatifi  1991 yılında deposunda 80 bin ton şeker ve kasasında bugünkü para ile yaklaşık 50 milyon TL ile özelleştirilmiştir. . son 29 yılda, sadece satmayı çare olarak gören yönetimler,maliyetlerinin kat kat üstünde yapılan arıtma tesisi ve meydan tesisi ile çalışmayan rüzgar gülü, kuru küspe tesisi, ambar kaplama vb. gibi kasıtlı  yanlış yatırımlarla kuruma ciddi zararlar vermişlerdir.

Ayrıca fahiş fiyata yapılan ve yıkılan rüzgar gülü davası, usulsüz pancar alımı davası, 1.700 ton kayıp şeker davası ve 52 bin ton yaş küspe yolsuzluğu davası  Amasya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde davası devam etmektedir.

1999 yılında 9 ay boyunca işçisine maaşlarını bile ödeyemeyen, pancar bedeli ile pancar nakliye ücretlerini ödemeyecek durumdaki fabrika,  batma noktasına gelmiştir. Aynı yıl 25 trilyon TL bugünkü karşılığı olarak yaklaşık 350 milyon TL Hazine desteği sağlanarak  fabrika batmaktan   kurtarılmıştır.
2011 yılında ise fabrika tekrar batma noktasına getirilmiştir. O günkü rakamlar ile 90 milyon TL bankalara yüksek faizle borçlandırılan fabrikanın,yüksek faizleri silinerek kalan borçları yapılandırılarak tekrar kurtarılmıştır.
1991 yılından itibaren şeker bank hissesi, pancar motor hissesi,  il ve ilçelerde ki yüzlerce dekar kıymetli arsalar, PANET A. Ş.’nin tesis ve 80 dekar arsası satılmıştır.
Bununla kalınmamış fabrikamız kendi sahasından kendi çiftçisinden  kotasını tamamlayamaz  hale gelmiştir. Aynı tarihte özelleşen Konya ve Kayseri şeker fabrikaları ise ülkemizin şeker sektöründe etkin ve söz sahibi hale gelmiştir.
En son 2020 yılında ise  Vezirköprü ve Ladik ilçelerindeki kıymetli tüm arsa ve binaları mahkeme tarafından atanan şu anki yönetim olan kayyum tarafından   satılmıştır. Aynı kayyum döneminde  SPK’ya verilen kendi beyanlarına göre 2018 yılında 14 milyon 973 bin 636 TL, 2019 yılında ise 34 milyon 746 bin 784 TL zarar açıklamıştır. Şu anki kayyum fabrikanın sermayesinden fazla zarar ettirmiştir.”

Önümüzdeki günlerde yapılması planlanan Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifinin seçimli genel kurulunda aday olacağını açıklayan dört adaydan üç tanesi son 29 yılda  farklı zamanlarda belirli sürelerle ayrı ayrı kooperatifte görev yapmışlardır.  Ziraat mühendisi Oğuz Kavuncuoğlu yapılacak seçimlerde ilk defa adaylığını açıklamıştır ve seçilirse kooperatif ilk defa bir ziraat mühendisi tarafından yönetilecektir.

Yorum Ekle