KARAYEL HES TOPLANTISI 26 NİSAN’da

HAMEKA Hidroelektrik Enerji Üretim A.Ş. tarafından, ilçemiz, Yeşilırmak nehri üzerinde (Kaleçevriği mevki)  her biri 5,60 MWm / 5,40 MWe (toplam 22,4 MWm/21,6 MWe) kurulu gücünde “Karayel HES Projesi”nin yapılıp işletilmesi  için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliğinin 9. Maddesi gereğince  faaliyetle ilgili halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için 26 Nisan 2019 Cuma günü “Halkın Katılımı Toplantısı” yapılacak.

Taşova Müftülüğü Konferans Salonunda Saat 14:00’de başlayacak olan Karayel HES projesi ÇED Raporunu  ENÇEV Enerji Çevre Yatırımları ve Danışmanlığı Haritacılık İmar İnşaat A.Ş. hazırlamış olup, Proje sahibi kuruluş ise HAMEKA Hidroelektrik Enerji Üretim A.Ş.

Kaskat 2 kısımdan oluşan, Amasya’nın Taşova İlçesi içinde Yeşilırmak Nehri üzerinde yapımı planlanan Karayel I-II HES projesinin toplam kurulu gücü 10.423 MWm/9.907 Mwe’dır. 2’şer adet düşey Kaplan türbinden oluşan her iki ünitenin de proje debisi 70.0 m³/s’dir. Akışyukarıdaki Karayel I HES’te 5.613 m³/s dizayn debisine sahip bir adet yine düşey Kaplan türbine sahip bir cansuyu etek santrali teşkil edilecek.

Yorum Ekle