Karayel HES Projesi Mahkemece reddedildi…

Yeşilırmak Çevre Platformu Sözcüsü Fazlı Kuru gazetemize HES konusunda açıklama yaptı:

Karayel HES Projesinin Samsun Bölge İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiğini ve Boğalı yaylarındaki siyanürle altın aramanın iptali  noktasında çalışmalarımız sürüyor.

HAMEKA Hidroelektrik Enerji Üretim A.Ş. tarafından, ilçemiz, Yeşilırmak nehri üzerinde (Kaleçevriği mevki)  her biri 5,60 MWm / 5,40 MWe (toplam 22,4 MWm/21,6 MWe) kurulu gücünde “Karayel HES Projesi”nin yapılıp işletilmesi  için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliğinin 9. Maddesi gereğince  faaliyetle ilgili halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için 26 Nisan 2019 Cuma günü “Halkın Katılımı Toplantısı”  düzenlenmesi ile başlayan süreçte; Dörtyol, Dutluk, eski Belediye kum ocağı ve  Taşova Devlet hastanesi civarında yaptırılacak olan 4 adet HES ile ilgili çevre köylerdeki vatandaşlar Samsun Bölge İdare Mahkemesine dava açmışlardı.

27 Ekim 2020 Salı günü Samsun Bölge İdare Mahkemesinden bir heyet, Taşova Hükümet Konağı önünden başlayarak sırası ile Sanayi köprüsü civarı ile Devlet Hastanesi arası, eski kum ocağı, Dutluk, Dörtyol, Cambükü arasında keşif yapılmıştı.

Samsun Bölge İdare Mahkemesi, 31 Mart 2021 tarih, 2020/477 Esas ve 2021/343 Karar nolu hükmü ile işlemin iptaline oybirliği ile karar verdi.

 

 

Yorum Ekle