KARAYEL HES İLE İLGİLİ MAHKEMECE KEŞİF YAPILDI…

HAMEKA Hidroelektrik Enerji Üretim A.Ş. tarafından, ilçemiz, Yeşilırmak nehri üzerinde (Kaleçevriği mevki)  her biri 5,60 MWm / 5,40 MWe (toplam 22,4 MWm/21,6 MWe) kurulu gücünde “Karayel HES Projesi”nin yapılıp işletilmesi  için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliğinin 9. Maddesi gereğince  faaliyetle ilgili halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için 26 Nisan 2019 Cuma günü “Halkın Katılımı Toplantısı”  düzenlenmişti.

Taşova Müftülüğü Konferans Salonunda Saat 14:00’de başlayan olan Karayel HES projesi ÇED Raporunun sunumunda salonda tartışmalar yaşanmıştı.  Dörtyol, Dutluk, eski Belediye kum ocağı ve  Taşova Devlet hastanesi civarında yaptırılacak olan 4 adet HES ile ilgili çevre köylerdeki vatandaşlar Samsun Bölge İdare Mahkemesine dava açmışlardı.

27 Ekim 2020 Salı günü Samsun Bölge İdare Mahkemesinden bir heyet, Taşova Hükümet Konağı önünden başlayarak sırası ile Sanayi köprüsü civarı ile Devlet Hastanesi arası, eski kum ocağı, Dutluk, Dörtyol, Cambükü arasında keşif yaptı.

21 Ekim 2020 gün ve 3108 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile Çambükü, Çaydibi, Türkmendamı, Dutluk, Yerkozlu ve merkez Yeni Mahalledeki 42 adet parsel için acele kamulaştırma kararı çıkarıldı.

Kaskat 2 kısımdan oluşan, Amasya’nın Taşova İlçesi içinde Yeşilırmak Nehri üzerinde yapımı planlanan Karayel I-II HES projesinin toplam kurulu gücü 10.423 MWm/9.907 Mwe’dır. 2’şer adet düşey Kaplan türbinden oluşan her iki ünitenin de proje debisi 70.0 m³/s’dir. Akış yukarıdaki Karayel I HES’te 5.613 m³/s dizayn debisine sahip bir adet yine düşey Kaplan türbine sahip bir cansuyu etek santrali teşkil edilecek.

Yorum Ekle