Amasya İtimat

İMECE ÇAYI

            Eğitim Sen Taşova Temsilciliği Köy Enstitülerinin 73. Kuruluş yıl dönümünü 17 Nisan 2013 saat 16.00’ da Taşova Kaymakamlık Çay Bahçesinde kutladı.

            Açılış konuşmasını yapan Eğitim Sen Taşova Baş Temsilcisi Özcan TAHTASAKAL,  Köy Enstitülerini konuşurken günümüz eğitim sorunlarını  veKöy Enstitüleri projesinden 4+4+4 projesine giden süreci de konuşmak gerekir, dedi.

            Söyleşiye katılan Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Cumhur KOCA Köy Enstitülerinin ilk ve tek yerli eğitim projesi  olduğunu, kuruluş amacı ve işleyişindeki demokratik süreci anlattı.

            Söyleşide Taşova Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Ramazan TURGUT enstitünün kuruluşuna emekverenleri , eğitim emekçilerinin örgütlenme geleneğine emek verenleri andı.

            Konuk olarak söyleşiye katılan Köy Enstitüsü (Ladik/Akpınar)  mezunu Alparslan kasabasından Fehmi ESER birikimlerinden ve anılarından bölümler sundu. O dönemin anlaşılmasına katkı sağladı.

            Daha sonra Köy Enstitüsü mezunu yazar ve şair Mehmet BAŞARAN  ve Taşovalı  Osman BOLULU ile telefonla canlı bağlantı kuruldu. Yazarlarımız köy enstitülerinin kuruluş amacı, işleyişi ve kapanış sürecini aydınlattılar.

            Köy Enstitüleri  Cumhuriyet  devriminin eğitim alanında tamamlayıcısıdır. Feodal sistemin kalıntılarını –ağalık, şeyhlik- temizleyen;  demokratik, laik, düşünen,sorgulayan, araştıran ve üreten bir yaşamın temellerini atan bir projedir. ”Herkes eğitilirse biz kimi yöneteceğiz!” diyen çıkar çevreleri  ABD’ nin Marshall yardımları yapma şartlarından birisinin köy enstitülerinin kapatılması talebi üzerine bu okullara 1946 yılında ilk darbeyi vurdular. Ve 1954’ te köy enstitüleri kapatıldı.

            O günden bu güne ithal eğitim programlarıyla sürdürülen eğitim sistemimiz öğrencisi, velisi ve eğitim emekçileriyle çıkmaza girmiştir. Eğitimin özelleştirilmesinin konuşulduğu bu günlerde köy enstitülerinin tekrar konuşulup tekrar tartışılması ve özünün kavranması gerekir.

            Söyleşide köy enstitülerinin fikir önderi İsmail Hakkı TONGUÇ, uygulayıcısı Hasan Ali  YÜCEL ve emeği geçen tüm öğrenci ve eğitimciler saygıyla anıldı. Söyleşiye katılan tüm eğitim dostlarına teşekkür edildi.

EĞİTİM SEN
TAŞOVA TEMSİLCİLİĞİ

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.