Amasya İtimat

İLÇEMİZİN KARADENİZ SAHİLİNİ TANIMASINA VESİLE OLAN ÜRÜN

1980’li yılların başlarından itibaren ilçemizin en gözde ürünü olan soğan genellikle bir süre üreticinin yüzünü güldürmüş güzel paralar kazandırmıştı. Uluköy ve Alpaslan başta olmak üzere soğanın para kazandırması üzerine diğer köylerde de bir soğan dikme furyası başlamıştı.
Soğan üretimi için kıska (tıska)nın Bursa Karacabey’de üretilmesi nedeniyle ilçemiz insanı önce ülkemizin batısındaki Karacabey’i keşfetmiş, soğanı pazarlamak için de soğan yetişmeyen Doğu Karadeniz’in il ve ilçelerini öğrenmesine vesile olmuştu.
Üretici son yıllarda soğandan para kazanamayınca hevesi kırılmış ve mecburen başka ürünlere yönelmişti. Halen Alpaslan ve Uluköy’de soğan üretimi iyice azalmış durumda.
Vali Yılmaz Doruk, 17 Mayıs 2024 Cuma günü tarımsal üretimle öne çıkan Amasya’da Erkenci Soğanın ilk hasadını gerçekleştirdi.
Saat 14.30’da başlayan etkinlikte Amasya merkez Kutu köyünün verimli arazilerinde, üreticilerle birlikte ilk hasadı yapan Vali Doruk, çiftçilerimize bereketli hasatlar dileyerek, sezonun hayırlı olmasını temenni etti.

Yorum Ekle