İLÇEMİZDE SÜRÜ YÖNETİCİLİĞİ BELGE DAĞITIM TÖRENİ YAPILDI

İlçemizde Sürü Yöneticiliği Belge Dağıtım Töreni

Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği işbirliğinde başlatılan “Sürü Yönetimi Elemanı Benim” Projesi kapsamında Taşova’da eğitim alan kursiyerlere sertifikaları törenle verildi.

Müftülük Konferans salonunda düzenlenen belge dağıtım programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Kaymakam Engin Uysal “Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, İşkur İl Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile imzalanan protokol gereği ilçemizde düzenlenen sürü yönetimi kursunu 24 Şubat – 14 Mart tarihleri arasında tamamlamış bulunmaktayız. Bu kursa 75 kişi müracaat etmiş olup, 120 saatlik eğitimi tamamlayarak 67 kişi belge almaya hak kazanmıştır. Bu kurs sonucu küçükbaş hayvancılıkla uğraşan yetiştiriciler için sürü yönetimi elemanı bulmak bir sorun olmaktan çıkacaktır.

İlçemiz 392.000 dekar tarım alanına sahip olup, 19.600 Büyükbaş ve 38.000 Küçükbaş hayvan mevcudu bulunmaktadır. 2013 yılında tarım sektöründe faaliyette bulunan çiftçilerimize toplam olarak 3.365.000,00 TL hibe desteği yapılmıştır. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen Meyveciliği Geliştirme ve Seracılığı Geliştirme Projesi kapsamında İlçemizde 2014 yılında 4500 adet fidan ve 3 adet sera çiftçilerimize verilmiştir. İlçemiz Seracılık için uygun şartlara sahip olup Seracılığı Geliştirme Projesi kapsamında daha fazla sayıda seranın çiftçilerimize verilmesi. Bu kursun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Kursiyerler adına konuşan Mustafa Aydın “Böyle bir eğitim yapılacağını duyduğumda hemen müracaat ettim. Eğitime düzenli olarak katılım sağlayarak hayvan bakımı besleme gibi konularda hocalarımızdan yeni bilgiler öğrendik. Uygulamalı eğitim için Gökhöyük Tarım İşletme Müdürlüğüne giderek hayvanların koç katımı, kuzu besleme ve bakımı, sağım teknikleri ve ağıl ortamı gibi konularda yerinde uygulamalı olarak görme fırsatımız oldu” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından kursu başarı ile bitiren 67 kursiyere belgeleri protokol üyeleri tarafından verildi.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.