İLÇEMİZDE SİBER SUÇLARLA İLGİLİ ÇALIŞMA

Amasya Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi, bilişim teknolojilerinin kullanımı konusunda aktif kullanıcı yaş grubunda birinci sırada yer alan gençleri, artan siber suçlar konusunda bilgilendirmek ve farkındalıklarını artırmak amacıyla Müftülük konferans salonunda eğitim semineri düzenledi.

Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı seminerde; öğrencilere paylaşılan her türlü bilginin silinmeden kalabildiği, bu bilgilerin kolaylıkla gönderilebildiği ancak geri alınamadığı, gönderilen bilginin masum olarak görünse de sonradan hayatınızı etkileyebileceği, günlük hayatınızı, arkadaşlarını ve öğretmenlerinizle olan ilişkilerinizi etkileyebilir, keşke “paylaşmasaydım” demenize sebep olabilir gibi konular vurgulandı.

Paylaşılmaması gereken bilgilerin ise T.C. kimlik numarası, doğum tarihi ve yeri gibi bilgileri, açık adres bilgileri, banka ve kredi kartı bilgileri, özel fotoğraflar ve videoların, telefon numarası, okuduğunuz okul ile ilgili bilgileri asla paylaşılmaması gerektiği anlatılarak güvenli internet kullanımı, internette karşılaşılan suç türleri ve bu suçlara karşı alınacak önlemler konusunda bilgi verildi.

 

Yorum Ekle