Amasya İtimat

İki seçimde de hükümete gerekli uyarıyı yapmışlardı…

2005 yılında başlayan ve Özbaraklı (Aşağı) ve Yukarı Baraklı  ile yöredeki köylerimizin memnuniyet duyduğu ve hasretle bekledikleri projede önemli bir adım atıldı.

Mevcut iktidarın önceki seçimlerde % 90 oy aldığı Baraklılar, 2023 ve 2024 seçimlerinde haklı tepkilerini gazetemiz ve haber sitemizde duyurmuş ve iki seçimde de hükümete gerekli uyarıyı yapmışlardı. Konuyu sürekli gündemde tutan gazetemizde yayınlanan yazı ve yorumlar ile her iki köyün dernekleri ve özellikle İlhan Çangal’ın ferdi mücadelesi ve uyarılar dikkate alınarak baraj yapımı konusunda önemli bir gelişme yaşandı.

Devlet Su işleri Samsun 7. Bölge Müdürlüğü tarafından ilçemize bağlı Özbaraklı (Aşağı) ve Yukarı Baraklı ve bazı köylerimizin yararlanabileceği Özbaraklı Barajı kapsamında malzeme ocakları kırma, eleme, yıkama tesisi ve hazır beton santrali projesi hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlenecek.

30 Mayıs 2024 Perşembe günü saat 12.00’de DSİ 7. Bölge müdürlüğü tarafından Amasya ili Taşova ilçesi Özbaraklı köyü mevkiinde Özbaraklı Barajı kapsamında malzeme ocakları kırma eleme yıkama tesisi ve hazır beton santrali projesinin yapılması planlanmaktadır.

Söz konusu proje için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince faaliyetle ilgili halkı bilgilendirmek görüşmek ve önerilerini almak için halkın bilgilendirilmesi ve sürece katılımı toplantı yapılacak. İlçemizden göç olayını azaltacak bu baraj, 2 milyon 17 bin metre küp hacimli ve Aşağı ve Yukarı Baraklı, Yerkozlu, Yaylasaray (Tasna) ve Elmakırı (Kirampa) köyleri ile çevredeki tarım arazilerini sulayabilecek.

Yorum Ekle