Amasya İtimat

HÜSEYİN KURT, RECAİ USTA ve KUŞLARIN DUASI MI?…

Ahmet GÜNAYDIN

İkisi de bu ilçenin birbirinden değerli evlatları. Yaşları: 57 ve 58 Birbirine benzeyen iki hikaye.

Hüseyin Kurt aslen Ardıçönü köyünden, uzun süredir Taşova merkezde oturuyor. Hızar motoru ve silah tamircisi. Recai Usta, aslen Arpaderesi köyünden. Bir süre baba mesleği ayakkabıcılık yaptı. 1994’de PTT Memuru oldu 2002’den bu yana İstanbul’da yaşıyor.

İlk hikayemiz, 30 Temmuz 2018 günü Hüseyin Kurt, iş yerine yuva yapan kırlangıçların yuvalarına rahat gidip gelmeleri için iş yerinin kapısının camını sökmüştü. Bu yaptığı insani görev medyada da yer almıştı. Kurt, 7 ay sonra Samsun’da ağır bir kalp ameliyatı geçirdi. Neredeyse kendisinden ümitler kesilmişti. 2 ay geçmeden sağlığına yeniden kavuştu ve dükkanına dönerek yeniden çalışmaya başladı.

Kırlangıçlar Yuvalarına Rahat Girsin Diye İşyerinin Camını Söktü (30Temmuz 2018)

Taşova ilçemizde ağaç motor kesim ustası Hüseyin Kurt (57) iş yerine yuva yapan kırlangıçların yuvalarına rahat gidip gelmeleri için  iş yerinin kapısının camını sökmüştü.

İş yerime yuva yapan kırlangıçlar ve yavrularının rahat etmeleri için elinden geldiğini yapmaya çalıştığını ve onları kendi çocukları gibi sevdiğini söyleyen Kurt;

“İş yerime geldiğimde kırlangıçların içeride uçtuğunu gördüm.Hatta  iş yerimden dışarı çıkarmak içinde uğraştım ama başka yere gitmediler. Daha sonra baktığımda tavan ile kiriş arasına yuva yapmışlar kıyamadım kırlangıçlara.

Daha sonra yuvanın altına tahtadan geniş bir yer yaptım,yaptığım yerin üzerine de kırlangıçların rahat etmeleri için ayrı yerler yaptım.

Sonraki günlerde  bu kırlangıçların yavruları oldu. Ben iş yerimi geç açtığım için kırlangıçlar iş yerime dolayısı ile yuvasına giremiyorlardı. Kırlangıçlar yuvalarına yavrularına rahat bir şekilde girip çıksınlar, yavrularına rahat yiyecek getirsinler diye iş yerimin dış kapısının camının bir bölümünün söktüm.

Ayrıca tamir ettiğim motorları deneme yaparken egzos gazı içeri giriyordu. Yavru kırlangıçların bu egzos dumanından rahatsız olduklarını fark ettim ve iş yerimin dışında uzak bir gölgede çalıştırmaya başladım. Kırlangıçlar yüzünden iş yerimde sinek ilacı da kullanamıyorum, sineklerle birlikte beraber çalışıyoruz” dedi.

Şu an rahatça girip çıkıyorlar onları kendi çocuğum gibi seviyorum. İster insan olsun, isterse başka bir şey olsun merhametli olması lazım. Hayvana merhameti olmayan başka bir şeye merhameti olmaz. Bu yüzden de mutluyum” dedi.

İkinci hikayemiz 26 Haziran 2019 günü gerçekleşti. İzin için Taşova’ya gelen Recai Usta, eski buğday pazarında şahit olduğu bir binanın çatısında ayağı ipe dolaşan karganın feryad-ı figanına kayıtsız kalmadı. İnsani bir görev olarak Derhal İtfaiyeye haber verdi. Karga kurtarıldı ve hürriyetine kavuştu. Usta, bu olaydan bir ay sonra kalp rahatsızlığı geçirdi. Neredeyse ümitler tükenmişken o da yeniden sağlığına kavuştu.

KARGA KURTARMA OPERASYONU 26 Haziran 2019

26 Haziran 2019 Çarşamba günü Recai Usta isimli duyarlı bir vatandaşımızın İtfaiyeye haber vermesi ile bir karga kurtarma operasyonu yapıldı.Eski Buğday pazarında bir binanın çatısında ayağı ipe dolaşan karga için  itfaiye seferber olurken vatandaşlar kurtarma anını cep telefonları ile fotoğrafladı ve videosunu çekti.Şeref Bayrak, Dilek Güney ve Murat Gür’den oluşan itfaiye ekibi beş dakikalık sürede kargayı çatıdan alarak doğaya bıraktılar.  
Birbiri ile çok benzeşen bu iki olay, iki güzel insanımızın yeniden sağlığına kavuşup eski günlerine dönmesi acaba kuşların duası mı?

 

Yorum Ekle