Hırkalarımızı ördük mü?

 

Ya Rusya Avrupa’ya yaptığı gibi doğalgazımızı keserse ve ya Avrupa gaz sıkıntısı sonrası elektrik ihtiyacım arttı diyerek bize elektrik satmaktan vazgeçerse…Ülke olarak, halk olarak hazırlıklı mıyız?

Söylediklerimi ciddiye almak gerek diye düşünüyorum. Yeterince Elektrik bulamazsak ne yapacağız? Günlük ortalama 5 KW üzeri elektrik kullananlar ne yapacak? Ya jeneratör alın ya da ısınmak için klimadan vazgeçecek tedbirler alın bence. Mesela odun kömür sobası temin edebilirsiniz.

Diyelim ki ben yanıldım. Avrupa elektrik arzında eksiltmeye gitmemiş olsun. Ya fiyatı artırırsa… O zaman bu artış otomatikman bizim faturalara yansıyacak. Ve bizim gücümüzü aşan fatura bedelleri ile karşılacağız. Peki buna hazır mıyız?

Ne kadar bedel gelirse ödeyebilirim diyenlere lafım yok tabii. Ama genelimiz hazır mı bu duruma?

Hırkalarımızı ördük mü mesela?

Amacım felaket tellallığı yapmak değil tabii ki, ancak tedbirde fayda var.

Rusya Ukrayna ile savaşır tedbir almak lazım dediğimde arkadaşım ” kimse böyle bir savaşa ihtimal vermiyor” demişti. Altı ayı geçti, savaş şiddetini artırarak devam ediyor.

Eğer savaş devam ederse karşımıza ne çıkacak bilemeyiz.

Kışı nasıl geçiririz?

Halılar artık inceldi zira evler daha sıcak oluyor hala atmadıysanız yün halılarınıza sahip çıkın derim. Belli mi olur kış nasıl olacak.

Doğalgazımız ve elektriğimiz olsa bile daha da pahalıya mal olabilir. Bütçemiz yetecek mi bakalım?

Ninelerimizin dedelerimizin yaptığı gibi sıcak su torbalarımızı hazır tutalım mesela. Hırka ve kalın kazaklar temin edelim şimdiden

Yani idare etmeyi öğrenelim!

Yeni nesil soğuğa sıcağa alışkın değil, onların işi daha zor olacak ne yazık ki.
İnşallah ben yanılayım ama tedbirden zarar gelmez.

Sevgiler selamlar.

Zümrüt Aysun caba
05 Eylül 2022

Yorum Ekle