Mülkbükü muhtarı Özcan: “DAVA AÇACAĞIM”

Mülkbükü köyü muhtarı Mustafa Özcan, Umutlu HES’te üretimin durdurulması sonrasında ortaya çıkan sıkıntı nedeni ile bir açıklama yaptı.

“Ağaoğlu tarafından hidroelektrik santralinin Enerji Piyasa Denetleme Kurulu (EDPK) 2009 yılında Ziraat Odaları tarafından açılan durdurma kararı 05.07.2017 tarihinde Danıştay’ın üretimi durdurma kararı ile Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünce üretimi durdurulup kapaklar mühürlenmiştir. Bunca zaman neredeydiniz? Ağaoğlu şirketinin köye yapmış olduğu sulama kanalının kodunun düşük olmasından dolayı kanalımıza 1500 m3 su verilmesi gerekirken Amasya İl Özel İdaresi tarafından yapılan ölçümlerde kanalın su kapasitesi 850 m3 düşmüştür. Bu kod düşüklüğü sebebi ile şirket ve Samsun 7. Bölge DSİ tarafından köyümüze elektrik üretim (İLETİM) kanalından köyümüze su almakta idik. Kapakların kapanması sonucu, köyümüzün üretimi düşmüştür. Suya en çok ihtiyaç duyduğumuz bu aylarda böyle bir kararın alınmasını kınıyorum. Bizim üretim yapamadığımız (pirinç mahsulümüz ve domates sebze vs. gibi) bacasız bir fabrika olan Mülkbükü köyüne hiç yakışmadı ve biz bunu hak etmedik. Kınıyoruz.

Soruyorum bizim üretimden doğan zararımız Ali Ağaoğlu’mu, Ziraat odalarımı yoksa bu kararı veren mi karşılalayacak?

Bu kişiler hakkında ben Mülkbükü Köyü muhtarı olarak dava açacağımı bildirir, bir an önce sulama suyumuzun bize verilmesini istiyoruz.” dedi.

Yorum Ekle